Barbarka

Poprawiono: poniedziałek, 17 lipiec 2017 Opublikowano: poniedziałek, 17 lipiec 2017

Wieś położona między Skałą a Wysocicami

VIII 1944 - w rejonie wsi skoncentrowały się liczne oddziały partyzanckie AK i BCh, które okupanci niemieccy zamierzali zlikwidować przy wsparciu czołgów i artylerii.

15 VIII 1944 - Barbarka została otoczona przez oddziały niemieckie w sile 2 tys. żołnierzy ściągniętych tu z Krakowa, Miechowa i Olkusza Wojsko wsparte zostało czołgami, samochodami pancernymi, artylerią, a nawet lotnictwem. W tej sytuacji kwaterujące w pobliskiej leśniczówce oddziały AK pod dowództwem "Bicza" i "Gołębia" ujawniły się i podjęli walkę podczas której wieś została spacyfikowana i całkowicie spalona. Większość mieszkańców wsi uszła z życiem osłaniana przez ogień partyzantów. Dopiero gdy z odsieczą przybyły inne oddziały AK i BCh Niemcy wycofali się. Podczas tych zajść zginęło 62 mieszkańców tej i okolicznych wsi oraz 12 partyzantów. Na pamiątkę tych wydarzeń koło remizy postawiono głaz pamiątkowy.

16-18 VIII 1944 - mimo wycofania się wojsk niemieckich z Barbarki w dniu 15 sierpnia, oddziały jeszcze kilkakrotnie podejmowały próbę opanowania rejonu wsi.