Ekwipunek

Poprawiono: niedziela, 18 czerwiec 2017 Opublikowano: niedziela, 18 czerwiec 2017

Aby pobyt na Wyżynie Krakowskiej zaliczyć do najlepiej wspominanych chwil należy przed wyjazdem właściwie zaplanować trasę i spakować właściwy ekwipunek. W związku z tym, iż coraz więcej turystów porusza się pieszo (co zresztą najbardziej polecam) muszą oni mieć podstawowe wyposażenie, które za chwilę wymienię. Celowo pomijam specjalistyczne wyposażenie niezbędne dla osób uprawiających sporty ekstremalne.

Ekwipunek pieszego turysty:

  1. namiot - najlepiej typu "igloo" ponieważ jest lekki i stosunkowo łatwy w składaniu, rozkładaniu i suszeniu oraz po złożeniu przeważnie ma niewielkie rozmiary. Jest to w zasadzie niezbędny ekwipunek ponieważ jest na Jurze jeszcze sporo miejsc, gdzie aby przenocować można liczyć tylko na siebie. Ponadto ceny w niektórych hotelach są dosyć wysokie.
  2. plecak - wygodny i co ważne nieprzemakalny, polecam ze stelażem wewnętrznym
  3. karimata - najlepiej minimum dwuwarstwowa
  4. śpiwór - zwrócić uwagę na wagę (im lżejszy tym lepiej) i temperaturę przy jakiej jest on wystarczająco ciepły, polecam typ - "mumia"
  5. kocher (epigaz) wraz z zapasem paliwa - epigaz jest lżejszy i łatwiej wymienić paliwo a także zajmuje mniej miejsca w plecaku, ponadto jeden pojemnik z gazem wystarcza do przygotowania jednego ciepłego posiłku i dwóch herbat (kaw) dziennie dla około 4 osób przez mniej więcej tydzień czasu (dane te są zaczerpnięte z praktyki, mogą one jednak ulec zmianie w zależności od pogody /im zimniej tym więcej się zużywa paliwa/ i apetytu wędrowców)
  6. konserwy i zupy w proszku oraz pieczywo i napoje - zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia i sposób przechowywania. Zwykle zapas konserw należy ograniczyć do maksymalnie dwóch dni podobnie jak pieczywa. W przypadku zupek w proszku można wziąć ich zapas na cały czas trwania wyprawy. Osobiście polecam zupki chińskie, które może nie są najsmaczniejsze i każdy ich rodzaj smakuje tak samo to zawiera dość pożywny makaron. Konserwy, pieczywo i napoje są zwykle łatwo dostępne w sklepach spożywczych zlokalizowanych w niemal każdej wsi. Jeśli chodzi o zupki w proszku nabycie ich w trakcie trwania podróży może być trudne. Uwaga! Przepis wypróbowany (czytaj zjadliwy): ugotowanie zupy w proszku i dodanie do niej samego makaronu z zupki chińskiej.
  7. baniak na wodę - około 5-10 litrów. Chociaż na Jurze znajduje się wiele wywierzysk z czystą wodą to nie zalecam aby wykorzystywać ją do picia i gotowania posiłków. Ogólnie Jura jest terenem deficytowym jeśli chodzi o zapas wody i często zdarza się, że nie ma ujęcia wody, gdzie można się nawet dobrze umyć. Zwykle baniak taki można napełniać w każdej wsi, a jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się aby ktokolwiek odmówił mi wody. Zwykle uprzejmi gospodarze proponują również szklankę kompotu albo garść owoców.
  8. telefon komórkowy - ostatnio coraz tańszy staje się głównym o ile często nie jedynym sposobem komunikacji w skrajnych przypadkach (np. wezwanie pomocy)
  9. latarka i zapas baterii - baterie i latarkę w nocy trzymać najlepiej w ciepłym miejscu. Sprawdzonym sposobem na to aby w chłodnych i wilgotnych warunkach nie wyładowywały się baterie jest chowanie ich w śpiworze szczególnie w nocy podczas snu.
  10. kubek i talerze (nietłukące) oraz sztućce - najlepiej harcerska menażka i przybornik
  11. otwieracz do konserw i napojów
  12. nóż/finka
  13. siekierka/toporek - do porąbania drewna na ognisko. Uwaga! Na ognisko wykorzystywać tylko drewno z drzew już połamanych lub wcześniej przygotowanych a najlepiej z chrustu!
  14. zapalniczka/zapałki
  15. sucha rozpałka/papier
  16. przybory toaletowe - mydło, minimum dwa ręczniki, szczoteczka i pasta do zębów, szampon, lusterko, grzebień
  17. okulary przeciwsłoneczne
  18. ubranie, w tym:
  • czapeczka z daszkiem - lub inne nakrycie głowy chroniące przed poparzeniami promieniami słonecznymi w upalne dni
  • wygodne buty do wędrówek - Zalecam używanie butów na grubej podeszwie ochraniające kostkę przed skręceniem, gdyż wiele miejsc na szlakach charakteryzuje się wystającymi z ziemi kamieniami. Ze względu na ich znaczny ciężar zalecane jest zabranie jednej maksymalnie dwóch par
  • buty sportowe - wykorzystywane jako zmienne lub noszone w trakcie postojów (jedna para),
  • skarpety wełniane lub frotowe - lub inne wchłaniające wilgoć (minimum jedna para na dzień)
  • bielizna osobista - minimum jedna sztuka na dzień
  • spodenki szorty - zalecane dwie pary na zmianę
  • długie spodnie - jedna para
  • dres lub przynajmniej spodnie dresowe
  • koszulka T-shirt - minimum jedna para na dzień pobytu
  • koszula flanelowa - zalecane dwie sztuki
  • ciepły sweter - jedna sztuka
  • kurtka - najlepiej ciepła typu "polar"
  • płaszcz przeciwdeszczowy z kapturem - lub inne wodoodporne nakrycie wygodne do noszenia w trakcie wędrówki
  1. ponadto zalecam, aby przynajmniej jedna osoba (najlepiej organizator) zabrała:
  • zegarek
  • mapę - i/lub przewodnik
  • kompas
  • aparat fotograficzny
  • lornetkę
  • kawałek mocnego sznurka
  • nici i igłę
  • apteczkę - lub przynajmniej kilka podstawowych leków, bandaż i plastry opatrunkowe
  • nożyczki

Nie zapomnij również o dokumentach i pieniądzach. Z moich doświadczeń wynika, że można tu przeżyć i mieć wspaniałe wspomnienia posiadając zaledwie 10-15 zł na planowany jeden dzień pobytu (pieniądze te wystarczają na opłacenie biletów wstępu do miejsc udostępnionych do zwiedzania, przejazdów komunikacją PKP i PKS oraz na zakup napojów i częściowo pożywienia.