Aktualności

Poprawiono: poniedziałek, 26 kwiecień 2021 Opublikowano: czwartek, 08 czerwiec 2017

 

Po długim okresie oczekiwania witamy w odnowionym serwisie it-jura.pl 

Oddany Państwu do użytku serwis został zbudowany niemal od postaw na platformie CSM Joomla, jednocześnie został przeniesiony na bardziej wydajny serwer, co mamy nadzieję przełoży się w szybsze działanie strony oraz umożliwi sprawniej rozwijać portal.

20 czerwiec 2019

Uzupełniona została i mocno rozszerzona podstrona dotycząca mało popularnego rezerwatu przyrody Skołczanka położonego w granicach Krakowa w Tyńcu.

 

Dla osób które zajrzały tu po raz pierwszy przedstawimy kilka ważnych dat z historii serwisu, który dynamicznie ewaluował od 2000 roku

Wybrane ważniejsze wydarzenia z historii serwisu

7 kwietnia 2011

W "Wiosennych Inspiracjach", bezpłatnym magazynie Galerii Krakowskiej nr 1/2011 ukazał się artykuł pt. "Kraina Przygód" zachęcający do spędzenia czasu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, do którego serwis www.it-jura.pl udostępnił zdjęcia. 

 

7 czerwca 2009

Wydany został "Przewodnik po Polsce. Podziemne trasy turystyczne" Wydawnictwa Kartograficznego Daunpol Sp. z o.o., do którego część zdjęć udostępnił serwis www.it-jura.pl

 

5 stycznia 2009

Serwis został przeniesiony na nowy serwer i a dotychczasowa domena serwisu JURA.ART.PL została zastąpiona domeną IT-JURA.PL.

 

maj-sierpień 2008 

Serwis oraz autor udzielali się m.in. w takich wydaniach jak: "Wiadomości Historyczne" (maj/czerwiec 2008), "Rezydencje" (maj-czerwiec 2008) oraz "Mieszkanie i Dom. Małopolska" (styczeń/luty 2009) Serwis uzyskał również nagrodę "Przyjaciele Wydawnictwa Helion" (sierpień 2008).

 

8 października 2007

Strona prowadzona wtedy pod adresem jura.art.pl zdobyła tytuł Grand Prix 2007 w ostatniej edycji konkursu InetCom.pl - Promocja Twórców Internetu w kategorii "Travel"

inetCom.pl

Promocja Twórców Internetu 2007 to międzynarodowy konkurs, skierowany do autorów i użytkowników stron internetowych. Jego głównym celem jest propagowanie i upowszechnianie nowatorskich rozwiązań w zakresie technologii komunikacji oraz wspieranie idei rozwoju globalnej sieci internetowej poprzez nagradzanie autorów i właścicieli najciekawszych i najlepiej zaprojektowanych stron www.

7 czerwca 2007

W maju padł kolejny rekord oglądalności serwisu. Niepowtarzalnych wejść zanotowaliśmy 142 tys. zaś wszystkich wejść było ponad 204 tys. 

1 maja 2007

W kwietniu padł kolejny rekord oglądalności serwisu. Strona odnotowała 202 tys. wejść w miesiącu w tym ponad 137 tys. wejść unikalnych. W tym samym okresie odnotowany został również dzienny rekord oglądalności - w dniu 30 kwietnia 2007 roku odwiedziło nas ponad 8,5 tys. unikalnych użytkowników, którzy wchodzili na stronę ponad 12 tys. razy!

1 kwietnia 2007

Marzec 2007 roku zakończył się kolejnym rekordem oglądalności serwisu, która w tym miesiącu przekroczyła 90,2 tys. unikalnych wejść (132,8 tys. wszystkich wejść).

 

8 stycznia 2007

Miło mi poinformować, że serwis w tym dniu odwiedził milionowy Internauta!

3 stycznia 2007

Rok 2006 okazał się wyjątkowo udany dla serwisu. W ciągu 12 minionych miesięcy strona była odwiedzana rekordową ilość - 1,4 miliona razy, w tym 0,7 mln razy przez unikalnych dziennie użytkowników. 

13 września 2006

Serwis funkcjonujący wówczas pod adresem www.jura.art.pl został uhonorowany przez redakcję serwisu algorytmy.pl i Reporter.pl przyznaniem tytułu: "CIEKAWA STRONA", jako wyróżniającej się ciekawej polskiej stronie internetowej. 

Ciekawa Strona

12 września 2006

Dodany został niezależny a co za tym idzie obiektywny Pagerank serwisu. Obecnie kształtuje się on na poziomie 5 pkt. Dla porównania Onet czy Wirtualna Polska mają po 7 pkt., Interia 6 pkt., a Google - twórca Pagerank - 8 pkt. 
Jednocześnie "Pagerank" potwierdza, że serwis funkcjonujacy wówczas pod adresem www.jura.art.pl trzyma palmę pierwszeństwa spośród wszystkich stron internetowych opisujących Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, które osiągają do 4 pkt. 

 

 

9 czerwca 2006

Rekordowa oglądalność serwisu w maju br. przekroczyła 189 tys. wejść. 

 

3 kwietnia 2006

Marzec zakończył się kolejnym rekordem oglądalności. Po raz pierwszy w historii ilość wejść liczona w jednym miesiącu przekroczyła 100 tys. wynosząc ostatecznie  134 tys. 

 

16 marca 2006

W związku z sugestiami dotyczącymi serwisu dokonałem zmiany szaty graficznej serwisu. 

Serwis w lutym odwiedziło 90,9 tys. osób!

17 lutego 2006

W styczniu padł kolejny rekord oglądalności - w tym miesiącu odnotowane zostało 88,6 tys. wejść na stronę!!! 

26 stycznia 2006

Serwis został znacznie rozbudowany w części geograficznej dotyczącej złóż surowców mineralnych. Dotychczasowa dość krótka informacja o surowcach została rozbita na trzy części: 

  • surowce mineralne /złoża eksploatowane dawniej lub/i obecnie oraz zasoby mające wartość przemysłową, których wydobycie w przyszłości jest obecnie poważnie rozważane/
  • minerały
  • skały i osobliwości /w tym skamieniałości/

Opis poszczególnych pozycji został opracowany na bazie publikacji dr hab. Jerzego Żaby, profesora Uniwersytetu Śląskiego, kierownika Zakładu Geologii Fizycznej i Geotektoniki uważanego za jednego z najwybitniejszych polskich geologów. Krasy dodaje również kilkadziesiąt zdjęć skał, minerałów i osobliwości pochodzących z mojej prywatnej kolekcji w zdecydowanej większości zgromadzonej podczas licznych wycieczek po Jurze.

29 grudnia 2005

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Internautów zrezygnowałem z powielania prowadzenia kolejnego forum o tematyce jurajskiej i zdecydowałem się przyłączyć do forum utworzonego przez jurapolska.com prowadzonego przez kilka innych najważniejszych serwisów jurajskich.

 

11 listopada 2005

Serwis nawiązał współpracę z krakowskim centrum kultury "Dworek Białoprądnicki" oraz Wortalem Poszukiwaczy Skarbów. 

18 października 2005

Rozpoczęta została współpraca z członkiem Stowarzyszenia Zamek Rabsztyn

12 lipca 2005

Nawiązana została współpraca ze Stowarzyszeniem Polska Sahara, którą nasz serwis wspiera medialnie przy organizacji imprezy plenerowej Pustynne Miraże 2005

1 czerwca 2005

W maju padł kolejny rekord oglądalności serwisu. W miesiącu tym odwiedziło nas 19,2 tys. osób! 

 

 

20 kwietnia 2005

Ruszyło od dawna oczekiwane Forum Jurajskie. 

24 października 2004

Serwis nawiązał współpracę z organizatorami międzyszkolnego konkursu nt. Jury Krakowsko-Częstochowskiej organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 3 w Porębie.

20 września 2004

Przy okazji prezentacji szopki olsztyńskiej "Beltejemowo" po raz pierwszy w serwisie opublikowany został krótki film w formacje MPEG, dzięki któremu będziecie mogli zobaczyć szopkę w ruchu! 

13 września 2004

Na rynku ukazała się mapa Jury, przy opracowaniu której współpracował serwis Jura.art.pl. Została ona wydana przez ExpressMap Polska w skali 1: 50.000 Niewątpliwym rarytasem jest wydana jednocześnie wyjątkowo trwała i wygodna w użyciu w terenie mapa w wersji laminowanej (podzielona na Jurę północną i południową)

mapa Jury laminowana mapa Jury północnej laminowana mapa Jury południowej

13 lipca 2004

Serwis zaangażował się w pomoc w organizacji rajdo-zlotu starych Syren i Warszaw na Jurze. Serwis pomógł również "Gościowi Niedzielnemu" w opracowaniu artykułu na temat Wolbromia, który ukazał się w jednym z ostatnich wydań tej gazety. 

2 czerwca 2004

Intensywny rozwój serwisu zakończył się rekordem oglądalności za miesiąc. W maju serwis odwiedziło ponad 14,2 tys. Internautów. 

Popularność serwisu oraz jego atrakcyjność przyczyniły się do utrzymania na czołowych miejscach (od 1 do 3) toplisty najlepszych turystycznych stron internetowych.

 

5 kwietnia 2004

Pierwsze miejsce w rankingu najlepszych turystycznych stron internetowych, będący wg autora toplisty największym obecnie w Polsce rankingiem stron poświęconych turystyce (zgłoszone 329 stron).

marzec 2004

Rekord oglądalności - ponad 9,2 tys. wejść na miesiąc

Serwis prowadzony wówczas pod adresem JURA.ART.PL został uznany Witryną tygodnia w marcu 2004 w kategorii: geografia w serwisie Nowa Era 

5 lutego 2004

Nawiązana została współpraca z Biurem Przewodników Krakowskich Jura. 

3 lutego 2004

Serwis nawiązał współpracę z Urzędem Miejskim w Zawierciu i prywatną stroną Adama Śmiałka

6 stycznia 2004

Początek współpracy z Krakow Valley Golf & Country Club w Paczółtowicach.

 

grudzień 2003

W 2003 roku ukazała się mapa turystyczna Jura Krakowsko-Częstochowska wydawnictwa Top Mapa Pietruska & Mierkiewicz z Poznania przy tworzeniu której współpracował serwis prowadzony pod adresem Jura.art.pl. Skala 1:75.000

Mapa turystyczna Jura Krakowsko-Częstochowska, Top Mapa

20 listopada 2003

Nawiązanie współpracy z Galerią Starmach z Krakowa.

12 listopada 2003

Nowa szata graficzna strony. 

2 października 2003

Po dłuższej przerwie ruszamy z całkowicie nową wersją serwisu już 4 z kolei. 

7 lutego 2003
OKO - Ogólnopolski Katalog Onetu ocenił serwis prowadzony pod adresem www.jura.art.pl jako jedyny opisujący region Jury Krakowsko-Częstochowskiej na maksa, czyli na 5 punktów

28 stycznia 2003
Serwis Jura.art.pl wraz z serwisami JuraPolska.com i Portalem Olsztyńskim współtworzy wspólny projekt - Webring Jurajski - "Najlepsze Internetowe Serwis Jurajskie"

22 listopada 2002
Nawiązanie współpracy z szacownymi instytucjami zajmującymi się działalnością kulturalną i sztuką, w tym: Muzeum Narodowym w Krakowie, Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie, Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, Miejską Galerią Sztuki w Częstochowie oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Częstochowie. 

10 październik 2002
Od dziś zaczyna funkcjonować wyszukiwarka - pierwszy skrypt PHP. 

3 październik 2002
Na podstawie zezwolenia uzyskanego od twórców serwisu Epidemides Cave Pages, który uważam za najlepszy polski serwis jaskiniowy, część poświęcona jaskiniom Jury zostanie realizowana z wykorzystaniem materiałów tam się znajdujących i we współpracy z jej twórcami.

20 września 2002
Serwis dzięki uprzejmości ekipy z www.cn.net.pl z Zawiercia po raz pierwszy na stałe został przeniesiony na profesjonalny szybki serwer. Serwis zmienił też domenę na www.jura.art.pl.

10 września 2002
Rusza całkiem przebudowany serwis (WERSJA 3). .

czerwiec 2002
Serwis uzyskał po raz kolejny uznanie i został zamieszczony w portalu Biura Informacji Gospodarczej BIG DUO jako jedyny portal o Jurze.

JURA.OF.PL w Super Katalogu portalu HOGA.PL uzyskuje 3 gwiazdki na 4 możliwe.

luty 2002
Intensywny rozwój strony spowodował, że została ona przeniesiona na serwer Interia.pl udostępniający więcej miejsca dla twórców stron internetowych.

wrzesień 2001
Początkowo strona znajdowała się na serwerze www.poczta.pnet.pl, ale z powodu dużej awaryjności serwis już z domeną jura.of.pl został przeniesiony na serwer republika.onet.pl  

czerwiec 2000
Po raz pierwszy umieściłem w Internecie stronę o Jurze będącą zalążkiem obecnego serwisu.