IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Przyroda Jury i jej ochrona

PRZYRODA I JEJ OCHRONA

dziewięćsił bezłodygowy

Jedną z największych atrakcji Jury jest jej niepowtarzalna przyroda. Zwykle zwiedzając najciekawsze miejsca mało kto zwraca uwagę na otaczającą przyrodę. Zwykle łatwo rozpoznawalne są charakterystyczne lasy bukowe występujące jeszcze dość licznie na tym terenie. Położone zwykle na stokach wzgórz są ich niewątpliwą ozdobą.

Oprócz tak charakterystycznych form również botanicy znajdą tu wiele interesujących okazów. Co krok napotkać można tu a to relikty epoki lodowcowej a to znów endemity, które zadomowiły się tu jako terenie zbliżonym do górskiego. 

Dla "zwykłego" turysty nieporównanie większe wrażenie sprawia spotkanie z dzikimi zwierzętami. Najbardziej charakterystycznym zwierzęciem zamieszkującym Wyżynę Krakowsko-Częstochowską jest nietoperz, zamieszkujący niezliczone groty i jaskinie. Ostatnio znacznie rozrosły się gromady bobrów występujących szczególnie wzdłuż Pilicy. Coraz częściej napotkać można również łosie, które czasami zapędzają się na obrzeża dużych miast.

Również cała masa ptactwa oraz drobniejszej flory z motylami na czele powoduje, że pobyt na Jurze staje się niezapomnianym przeżyciem.

Takie bogactwo przyrody nie mogło pozostać pominięte podczas ustalania miejsc wartych szczególnej ochrony. Dlatego niemal cały obszar Jury został włączony do Parków Krajobrazowych, a nad najcenniejszym przyrodniczo fragmentem Doliny Prądnika ustanowiono ścisłą ochronę Ojcowskiego Parku Narodowego. Aby uzupełnić ochronę przyrody na Jurze powstał szereg rezerwatów przyrody chroniących szczególnie malownicze i cenne fragmenty naturalnego środowiska.

Zwiedzanie poszczególnych miejsc objętych ochroną powinno dać wielką satysfakcję i relaks po trudach dnia codziennego. Należy przy tym pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad ochrony przyrody, a w szczególności o zachowaniu czystości na Jurze.

IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony