IT-JURA.PL
   Główna | WsteczMapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 

NOWOŚCI SERWISU

9 września 2014

Do serwisu dodana została wypożyczalnia rowerów "Rowerowisko" w Żarkach Letnisko

Rozszerzenie informacji o J. W Diablej Górze.

21 marca 2014

Do serwisu dodane zostały: Szkoła Wspinania Ósemka z bazą w Łazach, gospodarstwo agroturystyczne Gospodarstwo rybackie w Sygontce oraz Hotel Zamek Bobolice.


Wybrane ważniejsze wydarzenia z historii serwisu

7 kwietnia 2011

W "Wiosennych Inspiracjach", bezpłatnym magazynie Galerii Krakowskiej nr 1/2011 ukazał się artykuł pt. "Kraina Przygód" zachęcający do spędzenia czasu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, do którego serwis www.it-jura.pl udostępnił zdjęcia. 

11 grudnia 2009

Uruchomiona została nowa wersja prognozy pogody w oparciu o prognozy portalu http://www.weatheronline.pl/ 

7 czerwca 2009

Wydany został "Przewodnik po Polsce. Podziemne trasy turystyczne" Wydawnictwa Kartograficznego Daunpol Sp. z o.o., do którego część zdjęć udostępnił serwis www.it-jura.pl

2 maja 2009

Do tej pory nie wspominałem również, ale serwis oraz autor udzielali się m.in. w takich wydaniach jak: "Wiadomości Historyczne" (maj/czerwiec 2008), "Rezydencje" (maj-czerwiec 2008) oraz "Mieszkanie i Dom. Małopolska" (styczeń/luty 2009) Serwis również uzyskał nagrodę "Przyjaciele Wydawnictwa Helion" (sierpień 2008). 

7 marca 2009

Nowość w serwisie - ruchoma panorama. Pierwsza panorama tego typu przestawia widok z wieży zamkowej w Siewierzu.

5 stycznia 2009

W dniu dzisiejszym dokonałem ostatecznego przeniesienia serwisu na nowy serwer i pod nowym adresem. Z tego tytułu dotychczasowa wersja serwisu JURA.ART.PL oficjalnie zakończyła żywot a jej jedynym następcą prawnym i właścicielem jest niniejszy serwis IT-JURA.PL.

Zmian tych dokonywałem z wielkim bólem serca - w końcu dzięki domenie jura.art.pl serwis wypłynął na pełne wody internetu. Mimo to mam nadzieję, że przenosiny były słuszną decyzją w dłuższej perspektywie. 

Oto kluczowe udogodnienia, których serwis nie miał dotychczas:

  • własna komercyjna domena zarejestrowana na pomysłodawcę i głównego autora serwisu
  • szybki komercyjny serwer
  • możliwość korzystania z baz danych

Myślę, że wymienione wyżej zalety przenosin wpłyną pozytywnie na wizerunek i stabilność serwisu. 

Z uwagi na wprowadzone nowości uległ zmianie również adres e-mail: webmaster@it-jura.pl, Nr GG pozostał bez zmian

Ze względu na zakończenie działalności serwisu jura.art.pl oraz przeniesienie go w całości na domenę www.it-jura.pl proszę wszystkich adminów i webmasterów z którymi zostały wymienione linki między serwisem jura.art.pl o wprowadzenie stosownej aktualizacji adresu.

30 stycznia 2008

Serwis funkcjonujacy wówczas pod adresem www.jura.art.pl jako pierwszy w Internecie zamieścił informację wraz z fotografiami o unikatowej Galerii Antoniego Toborowicza w Woli Libertowskiej. 

8 października 2007

Strona prowadzona wtedy pod adresem jura.art.pl zdobyła tytuł Grand Prix 2007 w ostatniej edycji konkursu InetCom.pl - Promocja Twórców Internetu w kategorii "Travel"

inetCom.pl

Promocja Twórców Internetu 2007 to międzynarodowy konkurs, skierowany do autorów i użytkowników stron internetowych. Jego głównym celem jest propagowanie i upowszechnianie nowatorskich rozwiązań w zakresie technologii komunikacji oraz wspieranie idei rozwoju globalnej sieci internetowej poprzez nagradzanie autorów i właścicieli najciekawszych i najlepiej zaprojektowanych stron www.

Najlepsi spośród biorących udział w konkursie InetCom.pl :: Promocja Twórców Internetu 2007, oprócz zwycięskiego tytułu Grand Prix i prestiżowych statuetek InetCom.pl :: Promocja Twórców Internetu 2007, opatrzonych dodatkowo emblematem, uprawniającym do posługiwania się tytułem w obrocie handlowym, otrzymują szereg cennych nagród. 

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu InetCom.Awards :: Promocja Twórców Internetu 2008 jest Grupa ABK.

7 czerwca 2007

W maju padł kolejny rekord oglądalności serwisu. Niepowtarzalnych wejść zanotowaliśmy 142 tys. zaś wszystkich wejść było ponad 204 tys. Za zaufanie i wierność serdecznie dziękujemy. 

1 maja 2007

W kwietniu padł kolejny rekord oglądalności serwisu. Strona odnotowała 202 tys. wejść w miesiącu w tym ponad 137 tys. wejść unikalnych (dane oczywiście nie obejmują własnych wejść oraz przeładowań). W tym samym okresie odnotowany został również dzienny rekord oglądalności - w dniu 30 kwietnia odwiedziło nas ponad 8,5 tys. unikalnych użytkowników, którzy wchodzili na stronę ponad 12 tys. razy! Za zaufanie dziękujemy.

1 kwietnia 2007

Marzec 2007 roku zakończył się kolejnym rekordem oglądalności serwisu, która w tym miesiącu przekroczyła 90,2 tys. unikalnych wejść (132,8 tys. wszystkich wejść), oczywiście z pominięciem własnych wejść oraz przeładowań.

22 marca 2007

Rozszerzony został opis komunikacji samochodowej będący zalążkiem rozbudowanego działu. 

28 lutego 2007

Dodana została podstrona opisująca wraz ze zdjęciami Muzeum Górnictwa Rud w Bukownie. Rozbudowana została również Komunikacja w dziale Turystyka. Wprowadzony podział będzie systematycznie rozszerzany na wzór opracowanej w ścisłej współpracy z Tomkiem Klukiem komunikacji kolejowej. Mamy nadzieję, że zaproponowany podział i rozbudowa serwisu w tym kierunku pozwolą Wam łatwiej planować wyjazdy na Jurę.

8 stycznia 2007

Miło mi poinformować, że serwis w tym dniu odwiedził milionowy Internauta!

3 stycznia 2007

Rok 2006 okazał się wyjątkowo udany dla serwisu. W ciągu 12 minionych miesięcy strona była odwiedzana rekordową ilość - 1,4 miliona razy, w tym 0,7 mln razy przez unikalnych dziennie użytkowników. 

13 września 2006

Serwis funkcjonujący wówczas pod adresem www.jura.art.pl został uhonorowany przez redakcję serwisu algorytmy.pl i Reporter.pl przyznaniem tytułu: "CIEKAWA STRONA", jako wyróżniającej się ciekawej polskiej stronie internetowej. 

Ciekawa Strona

Za dostrzeżenie serwisu serdecznie dziękujemy. 
Więcej informacji na temat Ciekawych Stron oraz opis wyróżnionej strony znajdują się pod adresem: http://algorytmy.pl/cs/ 

12 września 2006

Dodany został niezależny a co za tym idzie obiektywny Pagerank serwisu. Obecnie kształtuje się on na poziomie 5 pkt. Dla porównania Onet czy Wirtualna Polska mają po 7 pkt., Interia 6 pkt., a Google - twórca Pagerank - 8 pkt. 
Jednocześnie "Pagerank" potwierdza, że serwis funkcjonujacy wówczas pod adresem www.jura.art.pl trzyma palmę pierwszeństwa spośród wszystkich stron internetowych opisujących Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, które osiągają do 4 pkt. 

3 sierpnia 2006

Początek aktualizacji wszystkich szlaków na Jurze.

26 czerwca 2006

W dzisiejszym dniu oddałem do użytku stronę dotyczącą pozostałości założenia pałacowo-parkowego w Chrzanowie- Kościelcu, który miejmy nadzieję wkrótce zostanie odbudowany i rewitalizowany. Strona powstała we współpracy z pomysłodawcą tejże odbudowy.

9 czerwca 2006

Miło mi poinformować, że rekordowa oglądalność serwisu w maju br. przekroczyła 189 tys. wejść. 

5 kwietnia 2006

Postanowiłem z dniem dzisiejszym wprowadzić w serwisie podstrony z galerią wszystkich posiadanych przeze mnie i co ważne interesujących zdjęć poszczególnych miejsc lub obiektów, które są najchętniej fotografowane przez Was i przeze mnie. 
Pierwsze dwie takie galerie zostały uruchomione w dniu dzisiejszym przy opisie zamków w Olsztynie i w Mirowie. 

3 kwietnia 2006

Marzec zakończył się kolejnym rekordem oglądalności. Po raz pierwszy w historii ilość wejść liczona w jednym miesiącu przekroczyła 100 tys. wynosząc ostatecznie  134 tys. 

27 marca 2006

Rozbudowa i aktualizacja stron dotycząca głównie zamków. Częściowo udało się przy tej okazji zmienić plany warowni /Lipowiec, Będzin, Bobolice, Koziegłowy, Mirów, Ostrężnik, Przewodziszowice, Ojców i Siewierz/ oraz dodać informacje o nieistniejących lub słabo zachowanych już zamkach w Krakowie na Gródku, w Tyńcu, Wieluniu, Brzeźnicy, Morawicy  i w częstochowskiej dzielnicy Błeszno. Spróbowałem również wyjaśnić sprawę zamku w Pilicy.

16 marca 2006

W związku z sugestiami dotyczącymi serwisu dokonałem zmiany szaty graficznej serwisu. 

Jako wyróżnienie muszę wspomnieć, że jako pierwszy i na razie jako jedyny serwis Internetowy opublikowałem opis i zdjęcia reliktu średniowiecznej wieży obronnej odkrytej w Dubiu niedaleko od Krzeszowic. Serwis w lutym odwiedziło 90,9 tys. osób!

17 lutego 2006

Miło mi poinformować, że w styczniu padł kolejny rekord oglądalności - w tym miesiącu odnotowane zostało 88,6 tys. wejść na stronę!!! Dziękuję

26 stycznia 2006

Serwis został znacznie rozbudowany w części geograficznej dotyczącej złóż surowców mineralnych. Dotychczasowa dość krótka informacja o surowcach została rozbita na trzy części: 

  • surowce mineralne /złoża eksploatowane dawniej lub/i obecnie oraz zasoby mające wartość przemysłową, których wydobycie w przyszłości jest obecnie poważnie rozważane/
  • minerały
  • skały i osobliwości /w tym skamieniałości/

Opis poszczególnych pozycji został opracowany na bazie publikacji dr hab. Jerzego Żaby, profesora Uniwersytetu Śląskiego, kierownika Zakładu Geologii Fizycznej i Geotektoniki uważanego za jednego z najwybitniejszych polskich geologów. Krasy dodaje również kilkadziesiąt zdjęć skał, minerałów i osobliwości pochodzących z mojej prywatnej kolekcji w zdecydowanej większości zgromadzonej podczas licznych wycieczek po Jurze.

29 grudnia 2005

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Internautów zrezygnowałem z powielania prowadzenia kolejnego forum o tematyce jurajskiej i zdecydowałem się przyłączyć do forum utworzonego przez jurapolska.com prowadzonego przez kilka innych najważniejszych serwisów jurajskich. Decyzja o rezygnacji zapadła w chwili, gdy w serwisie przygotowane było już forum również oparte na silniku "phpBB".

28 grudnia 2005

Serwis został rozbudowany o dokładne opisy parków krajobrazowych. 

12 grudnia 2005

Serwis jako pierwszy opublikował zdjęcia zrekonstruowanego w grudniu mostu drewnianego na zamku w Rabsztynie.

11 listopada 2005

Serwis nawiązał współpracę z krakowskim centrum kultury "Dworek Białoprądnicki" oraz Wortalem Poszukiwaczy Skarbów. M.in. dzięki tej współpracy serwis został poszerzony o opis i zdjęcia pięknego zabytku w Prądniku Białym jakim jest dworek - dawna siedziba biskupów krakowskich oraz informacje o działalności CK "Dworek Białoprądnicki"

18 października 2005

Rozpoczęta została współpraca z członkiem Stowarzyszenia Zamek Rabsztyn

12 lipca 2005

Nawiązana została współpraca ze Stowarzyszeniem Polska Sahara, którą nasz serwis wspiera medialnie przy organizacji imprezy plenerowej Pustynne Miraże 2005

1 czerwca 2005

W maju padł kolejny rekord oglądalności serwisu. W miesiącu tym odwiedziło nas 19,2 tys. osób! 

22 kwietnia

Oddaję do użytku znacznie rozszerzoną (o około 50 obiektów) bazę gospodarstw agroturystycznych. Obecnie serwis prezentuje informacje o 278 ośrodkach w tym aż 155 gospodarstwach, co stawia serwis w czołówce największych informatorów o miejscach noclegowych na Jurze.

21 kwietnia 2005

W serwisie wprowadzone zostały zmiany w dziale nazwanym dotychczas Muzea. Obecnie oprócz zmiany nazwy na "Kultura" obok obiektów muzealnych i galerii wprowadzać zacząłem również placówki teatralne itp. Pierwszy teatr, który został już zamieszczony - Teatr Łaźnia Nowa z Nowej Huty w Krakowie nawiązał z naszym serwisem współpracę. 

20 kwietnia 2005

Ruszyło od dawna oczekiwane Forum Jurajskie. Możecie w nim wymieniać się swoimi poglądami na temat Jury, pytać innych czytelników serwisu o pomoc i weryfikować swoje uwagi. Liczę, że forum uatrakcyjni serwis szczególnie w okresie poprzedzającym rozpoczęcie szczytu wiosennego sezonu turystycznego na Jurze. 

24 października 2004

Serwis nawiązał współpracę z organizatorami międzyszkolnego konkursu nt. Jury Krakowsko-Częstochowskiej organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 3 w Porębie.

20 września 2004

Przy okazji prezentacji szopki olsztyńskiej "Beltejemowo" po raz pierwszy w serwisie opublikowany został krótki film w formacje MPEG, dzięki któremu będziecie mogli zobaczyć szopkę w ruchu! Film został opublikowany tak, aby można było go obejrzeć niezależnie od posiadanej przeglądarki internetowej i wyszukanego oprogramowania. Jest to zarazem zaczątek prezentacji krótkich klipów filmowych z różnych miejsc na Jurze, które mam nadzieję z biegiem czasu będą towarzyszyły opisowi wszystkich najsłynniejszych zakątków omawianego regionu Polski.

13 września 2004

Na rynku ukazała się mapa Jury, przy opracowaniu której współpracował serwis Jura.art.pl. Została ona wydana przez ExpressMap Polska w skali 1: 50.000 Niewątpliwym rarytasem jest wydana jednocześnie wyjątkowo trwała i wygodna w użyciu w terenie mapa w wersji laminowanej (podzielona na Jurę północną i południową)

mapa Jury laminowana mapa Jury północnej laminowana mapa Jury południowej

13 lipca 2004

Serwis zaangażował się w pomoc w organizacji rajdo-zlotu starych Syren i Warszaw na Jurze. Serwis pomógł również "Gościowi Niedzielnemu" w opracowaniu artykułu na temat Wolbromia, który ukazał się w jednym z ostatnich wydań tej gazety. 

2 czerwca 2004

Intensywny rozwój serwisu zakończył się rekordem oglądalności za miesiąc. W maju serwis odwiedziło ponad 14,2 tys. Internautów. 

Popularność serwisu oraz jego atrakcyjność przyczyniły się do utrzymania na czołowych miejscach (od 1 do 3) toplisty najlepszych turystycznych stron internetowych.

7 kwietnia 2004

Wprowadzone zostały poważne zmiany w systemie wiadomości publikowanych w portalu. Od dziś publikowane będą w nim wiadomości związane z turystyką i rekreacją oraz zabytkami. Wyświetlane będzie tylko 20 najnowszych wiadomości ale za to można będzie dodawać do nich własne komentarze. 

5 kwietnia 2004

Pierwsze miejsce w rankingu najlepszych turystycznych stron internetowych, będący wg autora toplisty największym obecnie w Polsce rankingiem stron poświęconych turystyce (zgłoszone 329 stron).

marzec 2004

Rekord oglądalności - ponad 9,2 tys. wejść na miesiąc

Serwis prowadzony wówczas pod adresem JURA.ART.PL został uznany Witryną tygodnia w marcu 2004 w kategorii: geografia w serwisie Nowa Era 

5 lutego 2004

Nawiązana została współpraca z Biurem Przewodników Krakowskich Jura. Dla informacji - to już dwudziesty serwis z którym udało się nawiązać owocną współpracę i liczę na więcej :-)

3 lutego 2004

Serwis nawiązał kolejną współpracę. Tym razem do porozumienia doszło z Urzędem Miejskim w Zawierciu, Prywatną stroną Adama Śmiałka

6 stycznia 2004

Początek współpracy z Krakow Valley Golf & Country Club w Paczółtowicach.

1 stycznia 2004

Oddaję do dyspozycji czytelników wewnętrzną wyszukiwarkę serwisu.

grudzień 2003

W 2003 roku ukazała się mapa turystyczna Jura Krakowsko-Częstochowska wydawnictwa Top Mapa Pietruska & Mierkiewicz z Poznania przy tworzeniu której współpracował serwis prowadzony pod adresem Jura.art.pl. Skala 1:75.000

Mapa turystyczna Jura Krakowsko-Częstochowska, Top Mapa

20 listopada 2003

W związku z nawiązaniem współpracy z Galerią Starmach z Krakowa zamieściłem na stronie informację o tej krakowskiej galerii. 

12 listopada 2003

Nareszcie udało mi się doprowadzić nową szatę graficzną strony do wyglądu, który powinien pozostać na jakiś czas bez poważniejszych zmian. 
Wraz z nową grafiką wprowadziłem mapę serwisu dostępną z górnego paska na każdej stronie. Ponadto usprawnione zostało zastosowanie styli kaskadowych, co dla użytkownika powinno objawić się nieco szybszym działaniem serwisu.

3 października 2003

Zgodnie z obietnicą od dziś rusza pełny wykaz bankomatów na Jurze. 

2 października 2003

Po dłuższej przerwie ruszamy z całkowicie nową wersją serwisu już 4 z kolei. Po krótce co nowego w tej wersji:

  • po raz pierwszy serwis działa na bazie php, html, cgi, i javascript ze wstawkami z Flasha
  • bardziej rozbudowane zbudowane etapowo menu pozwoli na łatwiejsze nawigowanie po stronach
  • poprawione dane na podstawie Waszych uwag
  • znacznie rozbudowana część dotycząca sportu i rekreacji na Jurze (doszedł golf i żeglarstwo)
  • rozbudowana i czytelniejsza informacja o Ojcowskim Parku Narodowym
  • kilka nowych informacji m.in. o zamkach, słynnych postaciach, miejscowościach
  • dział turystyka wzbogacony na życzenie czytelników o informację o bankomatach (wkrótce szczegółowy wykaz)
  • wiele nowych interesujących zdjęć z naszej przeuroczej Jury

7 lutego 2003
OKO - Ogólnopolski Katalog Onetu ocenił serwis prowadzony pod adresem www.jura.art.pl jako jedyny opisujący region Jury Krakowsko-Częstochowskiej na maksa, czyli na 5 punktów

28 stycznia 2003
Serwis Jura.art.pl wraz z serwisami JuraPolska.com i Portalem Olsztyńskim współtworzy wspólny projekt - Webring Jurajski - "Najlepsze Internetowe Serwis Jurajskie" dostępny pod adresem www.jura.of.pl. 
Projekt ten ma na celu zbliżenie serwisów internetowych opisujących Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, a wprowadzenie elementów rankingu ma za zadanie podniesienie ich jakości. 

22 listopada 2002
Nawiązanie współpracy z szacownymi instytucjami zajmującymi się działalnością kulturalną i sztuką, w tym: Muzeum Narodowym w Krakowie, Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie, Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, Miejską Galerią Sztuki w Częstochowie oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Częstochowie. Dzięki temu w serwisie pojawiać się będą odtąd zawsze aktualne informacje o wydarzeniach ze świata kultury organizowanych przez te jednostki.

14 październik 2002
Powstaje dział poświęcony wspinaczce skałkowej. Informacje dla początkujących oraz krótkie opisy miejsc dróg wspinaczkowych.

10 październik 2002
Od dziś zaczyna funkcjonować wyszukiwarka przeszukująca zasoby serwisu, a zarazem pierwszy skrypt PHP. 

3 październik 2002
Na podstawie zezwolenia uzyskanego od twórców serwisu Epidemides Cave Pages, który uważam za najlepszy polski serwis jaskiniowy, część poświęcona jaskiniom Jury zostanie realizowana z wykorzystaniem materiałów tam się znajdujących i we współpracy z jej twórcami.

20 września 2002
Serwis dzięki uprzejmości ekipy z www.cn.net.pl z Zawiercia po raz pierwszy na stałe został przeniesiony na profesjonalny szybki serwer. Serwis zmienił też domenę na www.jura.art.pl.

10 września 2002
Rusza całkiem przebudowany serwis (WERSJA 3). Zmieniony został wówczas cały układ - po raz pierwszy "bezramkowy", pojawiło się wiele nowości.

lipiec 2002
Od dnia dzisiejszego funkcjonować zaczyna jurajski chat. 
Zamieściłem również pierwszą sondę internetową oraz książkę gości. 

czerwiec 2002
Serwis uzyskał po raz kolejny uznanie i został zamieszczony w portalu Biura Informacji Gospodarczej BIG DUO jako jedyny portal o Jurze.

JURA.OF.PL w Super Katalogu portalu HOGA.PL uzyskuje 3 gwiazdki na 4 możliwe.

luty 2002
Intensywny rozwój strony spowodował, że została ona przeniesiona na serwer Interia.pl udostępniający więcej miejsca dla twórców stron internetowych.

wrzesień 2001
Początkowo strona znajdowała się na serwerze www.poczta.pnet.pl, ale z powodu dużej awaryjności serwis już z domeną jura.of.pl został przeniesiony na serwer republika.onet.pl  

czerwiec 2000
Po raz pierwszy umieściłem w Internecie stronę o Jurze będącą zalążkiem obecnego serwisu. 

Strona główna

IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony