IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Sport na Jurze

UPRAWIANIE SPORTU NA JURZE

Dolina Kobylańska - mekka rozpoczynających przygodę ze wspinaczką

Jak się można było spodziewać wielka różnorodność form terenu oraz znaczne skrajności co do zagospodarowania i zurbanizowania okolicy spowodowały, że cały teren Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej pozwala na uprawianie różnorodnych dyscyplin sportu czy też form rekreacji. Oprócz typowych ale jednocześnie bardzo popularnych rowerów górskich, na których można tu naprawdę doskonale poszaleć coraz większe zainteresowanie zyskuje również jazda konna. Ostatnio powstało tu sporo miejsc gdzie w dobrych warunkach można wykupić jazdy konne.

Oczywiście nie może zabraknąć tu również możliwości uprawiania sportów zaliczanych do ekstremalnych, zwykle uwielbianych przez młodzież. Zatem dla lubiących czuć adrenalinę zapraszamy do wyjścia w teren z linami - czyli do wspinaczki skałkowej. To region, gdzie stawiali pierwsze kroki we wspinaczce najsłynniejsi późniejsi polscy alpiniści i himalaiści. Podobnie dzieje się z adeptami - grotołazami którzy nie najdą w całej Polsce lepszego miejsca do zdobywania pierwszych szlifów w uprawiania tej niezwykłej i fascynującej dyscypliny, może nie do końca sportowej, ale z całą pewnością rekreacyjnej.

Wymienione sporty są najbardziej typowe dla tego regionu jednakże ciągłe poszukiwanie nowych miejsc zaowocowało zaistnieniem na Jurze nowych sportów, o których uprawianiu tu do niedawna wcale nie myślano. I tak zmodernizowano stok narciarski, powstało pole golfowe, niektóre wzniesienia stały się popularne wśród glajciarzy a znajdujące się zwykle w sąsiedztwie Jury większe akweny wodne pozwalają na uprawianie sportów wodnych od pływania i windsurfingu po żeglarstwo.

Jak widać istnieje tu możliwość akrywnego spędzenia wolnego czasu na wiele sposobów, jednakże aby miło wspominać tutejszy pobyt należy pamiętać, że opisywane w niniejszym serwisie sporty uprawiane przez niedoświadczonych amatorów lub posiadających niewystarczający sprzęt niejednokrotnie stanowią zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia. Świadczą o tym bardzo liczne wypadki w których musi interweniować zwykle Jurajska Grupa GOPR.

IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony