IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Kraków-Łobzów - rys miejscowości

KRAKÓW - Łobzów

Dzielnica Krakowa położona w północno-zachodnim sąsiedztwie Starego Miasta od Alei Trzech Wieszczy. Ze względu na korzystną lokalizację siedziby znalazło tu wiele obiektów kultury i oświaty. Na terenie dzielnicy znajdują się m.in.: Muzeum Narodowe - Gmach Główny, Muzeum Czynu Niepodległościowego, Muzeum Geologiczne, Muzeum Zoologiczne, Muzeum Antropologiczne, Muzeum Geologiczne przy AGH, Muzeum Historii AGH, Biblioteka Jagiellońska, Centrum Kultury Studenckiej "Rotunda", Akademia Rolnicza, Akademia Górniczo-Hutnicza, Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości, Akademia Pedagogiczna, Krakowska Szkoła Wyższa im. Frycza-Modrzewskiego, Teatr K.T.O., Urząd Marszałkowski, PAN, miasteczko studenckie, itp.

W obrębie dzielnicy znajduje się część historycznego przedmieścia Krakowa - Kleparza

1885 - założenie parku Krakowskiego

1888 - założenie parku Jordana

1928 - utworzenie AGH

przed 1939 - budowa nowego gmachu Muzeum Narodowego

1939 - budowa Biblioteki Jagiellońskiej

1965 - budowa hotelu Orbis-Cracovia

l. 70-te XX w. - rozbudowa gmachu Muzeum Narodowego

1985 - odsłonięcie pomnika Wyspiańskiego przed Gmachem Muzeum Narodowego

Warto zobaczyć

Idąc al. Trzech Wieszczy można napotkać wiele ważnych budynków w Krakowie. Jednym z nich jest Biblioteka Jagiellońska (al. Mickiewicza 22), wzniesiona przed 1939, posiada bogaty zbiór unikatowych rękopisów, starodruków oraz kartograficzny, w sumie ponad 2,5 mln tytułów.

Akademia Górniczo-Hutnicza (al. Mickiewicza 30) zbudowana została w 1928. 

Muzeum Narodowe zostało wzniesione przed 1939, a rozbudowane w latach siedemdziesiątych. Mieści się w nim galeria malarstwa i rzeźby polskiej od końca XIX w. do czasów obecnych. Przed gmachem stoi pomnik Stanisława Wyspiańskiego wg proj. Mariana Koniecznego, odsłonięty w 1985. 

Za Hotelem "Orbis-Cracovia", ukończonym w 1965 rozciągają się obszerne Błonia Krakowskie leżące w obrębie dz. Zwierzyniec. 

Od pn. do Błoń przylega Park im. dr Henryka Jordana, założony w 1888 z przeznaczeniem dla dzieci i młodzieży (ok. 20 ha). 

Przy al. Przy al. Mickiewicza między ul. Czarnowiejską i pl. Inwalidów rozciąga się Park Krakowski (5ha), założony w 1885. 

W pobliżu, przy ul. Pomorskiej 1, w budynku okupacyjnej siedziby gestapo od 1982 mieści się stała ekspozycja "Walka i męczeństwo Polaków w l. 1939-45" (ob. muzeum)

U zbiegu ulic Kamiennej i Prądnickiej dl al. Słowackiego na Nowym Kleparzu wznosi się Fort Kleparz 

Zobacz także

Kraków

dz. Łobzów - Kleparz

Muzeum Narodowe
Muzeum Historii Fotografii 
Muzeum Historii Akademii Górniczo-Hutniczej 

IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony