IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Sezony turystyczne

SEZONY TURYSTYCZNE

Ze względu na stosunkowo łagodną rzeźbę terenu i korzystne położenie Jura jest dostępna dla osób uprawiających zarówno turystykę pieszą jak i rowerową. Jest rajem dla miłośników wspinaczki skałkowej, speleologów i narciarstwa biegowego, które ostatnio nie jest najpopularniejszym sportem. W Morsku koło Zawiercia istnieje również jedyny na omawianym obszarze kompleks narciarski z wyciągiem orczykowym na sztucznie dośnieżanym i oświetlonym stoku narciarskim.

Jak widać teoretycznie właściwie nie ma tu krótkiego okresu czasu, który należałoby nazwać sezonem turystycznym, ale w praktyce wzmożony ruch turystyczny zaczyna się tu obserwować w maju (w zależności od pogody) i trwa do pierwszych przymrozków (październik/listopad).

Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby w okresie zimy uprawiać narciarstwo biegowe. Panują tu naprawdę fantastyczne warunki, gdyż dzięki niższej temperaturze powietrza o około 2-3 stopnie w stosunku do sąsiednich regionów śnieg zalega tu znacznie dłużej i grubszą warstwą, a pofalowany teren jeszcze dodatkowo urozmaica wyprawy. Jak już wspomniałem na Jurze można cieszyć się z uprawiania narciarstwa zjazdowego w Morsku. Według opinii niektórych amatorów białego szaleństwa nie jest to szczyt marzeń, ale w przypadku braku czasu na dłuższy wyjazd w góry można skorzystać z usług ośrodka. Również w Grabowej istniał stok z orczykiem, ale jest to raczej typ "oślej łączki" a nie znany mi jest stan zainstalowanych tam urządzeń. Najczęściej dobre warunki do uprawiania sportów zimowych występują w okresie od przełomu listopada i grudnia do przełomu marca i kwietnia, chociaż w związku z globalnym efektem cieplarnianym okres ten ulega skracaniu.

Wiosna i jesień (przełom maja i czerwca i września i października) to doskonały okres do planowania krótkich wyjazdów weekendowych i świątecznych lub też jednodniowych wycieczek. Jesienią ponadto warte polecenia są tereny porośnięte przez lasy liściaste, które przepięknie przebarwiają się. Wiosną warto odwiedzić liczne rezerwaty przyrody, w których często chronione są okazy roślinności kwitnące właśnie w tym czasie.

Okres letni (czerwiec - wrzesień), to czas na dłuższe wyjazdy. Sezon ten charakteryzuje się nasileniem ruchu turystycznego (szczególnie w okresie wakacyjnym). Na szlakach napotkać można wielu turystów pieszych, w dolinkach podkrakowskich i okolicach Olsztyna amatorów kolarstwa górskiego, nad zalewami i rzekami opalające się w słońcu rodziny, na skałkach dolinek podkrakowskich, Pasma Smoleńsko-Niegowonickiego, Ogrodzieńca, Skałek Rzędkowickich, Podlesickich i Kroczyckich licznych alpinistów, w jaskiniach całej Jury speleologów, a w Olsztynie i okolicach Zawiercia nad głowami paralotniarzy. Oto krótki obraz tego co wówczas można tu zobaczyć.

IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony