IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Program pobytu

PROGRAM POBYTU

Teren Wyżyny Krakowskiej jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki. Jej charakterystyczna rzeźba terenu, jedyna w swoim rodzaju, pozwala, aby tu mogli korzystać z piękna przyrody zarówno zapaleńcy wspinaczki jak i nawet doświadczeni eksploatatorzy jaskiń. Zwiedzać można Jurę pieszo, na rowerze lub samochodem, a ostatnio również konno. Dla miłośników spacerów po mieście omawiane tereny szczególnie oferują do zwiedzania dwa miasta o międzynarodowej sławie - Kraków i Częstochowę. Obecnie Kraków jest nawet wpisany przez organizację UNESCO na listę światowego dziedzictwa kultury.

Oprócz zwiedzania miast, z których z mniejszych warto polecić Olkusz i Wieluń, na szczególną uwagę zasługują również okoliczne miasteczka i wsie, wyróżniające się specyficznym krajobrazem oraz / lub cennymi zabytkami znanymi w kraju i za granicą. Spośród nich nie sposób pominąć Wygiełzowa, Rudna, Krzeszowic, Ojcowa, Ogrodzieńca, Podlesic, Mirowa i Bobolic, Potoku Złotego, Olsztyna czy też Działoszyna.

Niestety z pięknem i zaletami tutejszego krajobrazu nie idzie w parze rozwój zaplecza turystycznego, które pomimo licznych ostatnio inwestycji skazuje niejako turystę na własne siły i spryt. Najlepszym sposobem na to jest posiadanie namiotu (w zastępstwie wygód w nielicznych hotelach czy też schroniskach turystycznych) oraz chęć poznania piękna natury (np. mycie się w lodowatej wodzie ze strumienia).

Zdecydowanie lepiej ma się sieć szlaków turystycznych, która jest tutaj bardzo gęsta (niestety mniej ważne szlaki są na niektórych odcinkach źle oznaczone).

IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony