IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Baza gastronomiczna Jury

BAZA GASTRONOMICZNA

W związku z zaniedbaniami do jakich doprowadzono w rozwoju bazy turystycznej na Jurze w poprzednim systemie gospodarczym obecny jej stan pozostawia wiele do życzenia. Niemniej w ostatnich latach sytuacja ta poprawiła się szczególnie w przypadku miejsc o dużym nasileniu ruchu turystycznego (Olsztyn, Złoty Potok, Podlesice, Ogrodzieniec, Ojców itp.). W miejscowościach tych powstały liczne prywatne bary i restauracje o bardzo zróżnicowanym poziomie świadczonych w nich usług i jakości posiłków. Tak więc napotkać można liczne bary z potrawami z grilla (w Ojcowie niezłe pstrągi z miejscowej pstrągarni), jak i drogie restauracje.

Z miejsc, gdzie można napotkać restauracje należy wymienić m.in.: Częstochowę, Kraków, Wieluń, Rzeniszów (na drodze krajowej nr 1), Poraj, Osiny, Żarki Letnisko, Myszków, Janów, Złoty Potok, Żarki, Żerkowice, Podlesice, Mirów, Niegowa, Bystrzanowice, Lelów, Kroczyce, Kalinówka koło Zawiercia, Łazy, Podzamcze, Wolbrom, Zawiercie, Klucze, Jaroszowiec, Bębło, Biały Kościół, Ojców, Krzeszowice, Chrzanów, Jaworzno, Trzebinię, Wygiełzów.

Niewątpliwą atrakcją dla turystów jest możliwość posmakowania regionalnej kuchni. Piszę tu może zbyt wyniośle, ale faktycznie istnieje jedna potrawa wywodząca się w okolic Zawiercia i Myszkowa, która dzięki swoim walorom smakowo-zapachowo-towarzyskim zdobywa coraz większe uznanie w kraju. Mowa tu oczywiście o słynnych prażonkach zw. również pieczonkami. Zapraszam zatem do bliższego zapoznania się z tą potrawą również jako starszej alternatywy wobec grillowania.

Dla typowego turysty niezmotoryzowanego polecić można przygotowywanie posiłków we własnym zakresie. Przy wyborze tego typu żywienia należy pamiętać, iż na Wyżynie jest jeszcze sporo sklepów, w których nie można kupić wszystkiego tego co się potrzebuje w danej chwili. Ma to oczywiście swój specyficzny urok, ale osoby wybierające się tu muszą dokonać ważniejszych zakupów artykułów spożywczych, które się nie psują jeszcze przed wyjazdem lub liczyć na zaopatrywanie się w nie w większych napotykanych miastach. W sklepach wiejskich natomiast nie będziemy mieć problemu z kupieniem napojów, mleka, chleba i słodyczy. Dla spragnionych trunków z pianką informuję, iż piwa jest pod dostatkiem właściwie w każdej wsi , ale ponownie ostrzegam, aby uważać na niektóre miejscowe "spelunki" z tubylczą klientelą, która czasami w takim stanie bywa zaczepna.

powiększ
Fot. Dariusz Orman - pieczenie prażonek

Zobacz także

Prażonki (pieczonki)
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony