IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Akweny Żeglowne na Jurze

AKWENY ŻEGLOWNE, czyli Jurajskie Mazury

Mimo tego, że teren Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wieluńskiej charakteryzuje raczej niedobór wody niż jej nadmiar, istnieje tu kilka zbiorników wodnych znane w całej Polsce, gdzie panują korzystne warunki aby uprawiać żeglarstwo. 

Bardziej znane tego typu obiekty to głównie sztuczne zbiorniki wodne:

Zbiornik Poraj 

Powierzchnia przy maksymalnym spiętrzeniu wód 5,5 km2 (550 ha). Zbiornik ten został uruchomiony w 1978 roku w wyniku spiętrzenia wód rzeki Warty. posiada maksymalną wysokość piętrzenia 12 m i całkowitą pojemność 25,1 hm3 Dzięki temu znalazł się on w czołówce polskich sztucznych zbiorników wodnych pod względem wielkości (w 1993 roku 21 miejsce w kraju). Najbardziej znane ośrodki wypoczynkowe rozlokowały się w miejscowościach: Poraj, Masłońskie, Jastrząb.

Zalew Przeczyce 

Sztuczny zbiornik wodny tworzony w 1963 roku na wodach Czarnej Przemszy nieopodal Siewierza. Powierzchnia lustra wody 5,1 km2 (510 ha) przy maksymalnym piętrzeniu i daje jej 23 miejsce wśród polskich sztucznych zbiorników wodnych. Całkowita pojemność 20,7 hm3 przy maksymalnym piętrzeniu wynoszącym 12,5 m wysokości.

Pogoria III  

Sztuczny zbiornik utworzony w 1974 roku w Dąbrowie Górniczej. 
Obecnie największy zalew na terenie tego miasta i jeden z większych w Polsce - 2,0 km2 (200 ha) powierzchni - dane z rocznika statystycznego 1994 (wg źródeł gazetowych - 74 ha powierzchni). Wydawało by się, że wody tego akwenu znajdującego się nieopodal Śląska są silnie zanieczyszczone - nic bardziej mylnego - okazuje się, że wody Pogorii są nadspodziewanie czyste. Całkowita pojemność 12 hm3 i maksymalna wysokość piętrzenia 7,3 m. 

Pogoria I  

Najstarszy z większych sztucznych zbiorników w okolicy Jury. Utworzony w Dąbrowie Górniczej w 1943 roku w wyniku zalania wyrobiska piasku podsadzkowego wodami rzeki Pogorii. Ma 0,7 km2 (70 ha) powierzchni i do czasu utworzenia Pogorii III stanowił główny wodny obiekt wypoczynkowy Zagłębia. Wysokość piętrzenia 8 m, maksymalna pojemność całkowita zbiornika 3,4 hm3. Obecnie nieco zaniedbany obiekt choć przez to mniej zaludniony.  

Zalew Bagry  

Znajduje się w Krakowie-Podgórzu z klubem żeglarskim AZS Kraków 

Zalew w Kryspinowie  

Ze względu na sąsiedztwo z Krakowem miejsce chętnie odwiedzane przez żeglarzy z tego miasta

Oprócz sztucznych zbiorników wodnych nie należy zapominać również o żeglownej rzece Wiśle w Krakowie gdzie funkcjonują liczne kluby żeglarskie szczególnie na Bulwarze Rodła (na zach. od Mostu Dębnickiego)

Łajby spotykane są okresowo również na Zbiorniku Chechło między Trzebinią i Chrzanowem, Zalewie Sosina w Jaworznie, Zalewie w Kostkowicach a nawet na stosunkowo małym stawie Huty Zawiercie w Zawierciu.

Wkrótce żeglarze będą mieli w "pojezierzu zagłębiowskim" największy akwen - Pogoria IV w Dąbrowie Górniczej, który jest obecnie napełniany wodą. Docelowo ma on się rozciągać od Dąbrowy Górniczej po rogatki Siewierza i ma mieć powierzchnię trzykrotnie większą niż największa z dotychczasowych Pogorii (Pogoria III), zatem przy powierzchni wody ok. 6 km2 (600 ha) może stać się głównym obiektem do uprawiania sportów wodnych w regionie. Obiekt powstaje na terenie wyrobiska nieczynnej kopalni piasku "Kuźnica Warężyńska"

Równie ciekawie zapowiada się napełniany nowy akwen w Ostrowach n. Okszą w gm. Miedźno wykorzystujący wody Okszy. Ma to być zbiornik o powierzchni 0,4 km2 ( 40 ha) i długości ok. 1,9 km. Inwestycja ruszyła na przełomie 2000 i 2001 roku. Pierwsi turyści oczekiwani są prawdopodobnie w sezonie 2004. 

Być może powstanie także projektowany obecnie (w 2003 roku) zalew o pow. 3 ha w Kamienicy Polskiej, po którym wg założeń projektantów również można będzie żeglować. Ma być on zasilany przez rzekę Kamieniczkę i znajdować się nieopodal istniejącego obecnie basenu

Zobacz także

Chrzanów

Dąbrowa Górnicza

Jastrząb

Jaworzno

Kamienica Polska

Kraków-Podgórze

Kostkowice

Kryspinów

Masłońskie

Poraj

Przeczyce

Siewierz

Trzebinia

Zawiercie

 

IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony