IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu

WIELUŃ - Muzeum Ziemi Wieluńskiej

ADRES:

Wieluń


EKSPOZYCJE: 

Zorganizowane w 1964, lecz otwarte w 1969, mieści się w odrestaurowanym i zaadoptowanym budynku poklasztornym Bernardynek z pocz. XVII w. Posiada zbiory z zakresu archeologii, historii od XV w., etnografii i numizmatyki z terenów dawnej ziemi wieluńskiej.
W dziale archeologii znajduje się ponad 3 tys. pozycji katalogowych, począwszy od XII w. p.n.e. do XV w. n.e. Najliczniejsze są zbiory z epoki brązu i żelaza, w tym importy scytyjskie i prowincjonalno rzymskie. 
Dział historii obejmuje archiwalia, ikonografię, zabytki cechowe i militaria, szczególnie z XIX i XX w. Stała ekspozycja ukazuje udział mieszkańców ziemi wieluńskiej w walkach o wyzwolenie narodowe w XIX i XX w.

W dziale etnografii zgromadzono ponad 1 tys. obiektów. Są to narzędzia rolnicze i sprzęty gospodarskie, narzędzia używane przy obróbce włókna roślinnego i zwierzęcego oraz w rybołówstwie i pszczelarstwie. Na zewnątrz muzeum urządzono pasiekę obejmującą pokaźną kolekcję uli kłodowych. W całości zbiorów najliczniejszą grupę eksponatów stanowią stroje ludowe z ciekawą kolekcją różnych odmian czepców ludowych noszonych w regionie wieluńskim. Do najcenniejszych zabytków dawnej sztuki ludowej należą obiekty XIX-wiecznego malarstwa dekoracyjnego z ośrodka częstochowskiego. 


CZYNNE:

CENY BILETÓW:

DODATKOWE INFORMACJE:

Muzeum to posiada oddział w Ożarowie k. Wielunia - Muzeum Wnętrz Dworskich

powiększ
Fot. Zbigniew Bereszyński - Wieluń. Fragment murów z fundamentami baszty Skarbczyk. W tle budynek muzeum

powiększ
Fot. Adam Bednarz - Pasieka przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Zobacz także

Wieluń
d. klasztor Bernardynek
Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony