IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Teatr Stodoła w Olsztynie

OLSZTYN- Jurajski Teatr Stodoła

ADRES:

42-256 Olsztyn, ul. Zielona 14
tel. 501-753-249


Teatr powstał w zwyczajnej stodole ale dzięki swojej nietypowości kryje w sobie wiele niespodzianek. Warto się tu wybrać na spektakl teatralny. Urzeknie on swym urokiem, a widzowie, goście teatru w stodole na pewno będą chcieli tu powrócić. I już stodoła nie będzie taka zwyczajna.

W starej drewnianej stodole poeta Stacho „Brzezina” Kałkus stworzył niezwykły teatr. W miejscu, gdzie kiedyś gospodarz trzymał zboże, dzisiaj jest scena. Tam, gdzie stał sprzęt wykorzystywany w polu, ustawiono jutowe worki napełnione trocinami i na nich w czasie spektaklu zasiadają widzowie. Kolejne pomieszczenie urządzono przy pomocy starych sprzętów gospodarskich. Po przedstawieniach to właśnie tu odbywają się biesiady, a gości częstuje się swojskim chlebem i smalcem.

W Jurajskim Teatrze Stodoła wystawiane są śpiewogry, monodramy, spektakle według żywotów świętych. W przedstawieniach biorą udział profesjonaliści oraz amatorzy.
Do teatru można zajrzeć o każdej porze. Stacho „Brzezina” Kałkus chętnie opowiada o teatralnym życiu. Natomiast na przedstawienie można się wybrać wiosną i latem, w soboty i niedziele, najlepiej w godzinach wieczornych.

- To świetne miejsce na siedzibę teatru – wyjaśnia Stacho Kałkus. – Nazwa Stodoła kojarzy się ze słynnym klubem studenckim, jednak ta nasza ma inny wymiar symboliczny. Gdy wiejska stodoła jest pełna, świadczy to o dostatku i szczęściu gospodarza, gdy jest pusta, znaczy, że nastały ciężkie czasy...

W Stodole jest doskonała akustyka, widzowie w każdym jej kącie usłyszą szept aktora. Świetnym pomysłem na oświetlenie ciepłym światłem dnia było usunięcie kilku dachówek i wstawienie tam zwykłych szyb. Nie ma też sztywnego podziału na scenę i widownię. W momencie, kiedy podnosi się kurtyna – jedyny element zaczerpnięty z tradycyjnego teatru - publiczność staje się częścią całości teatru; nie tylko obserwuje i przeżywa, ale przede wszystkim bierze udział w samym spektaklu, jest swoistym, spontanicznym aktorem. 

Autorami tekstów prezentowanych na stodolanej scenie są Stacho oraz Urszula Ostrowska, która również komponuje muzykę. Oprócz nich zespół aktorski tworzą Andrzej Kuśnierczyk, Leszek Jeziorski i Kazimierz Leszczyński.

Na stałe do repertuaru Stodoły weszły „Sobótkowe bajania”, Słonecznikowe Święto Anny i Grażyny czy „Zaduszki czyli lachy na duchy”. Obecnie artyści pracują nad interpretacją sztuki Aleksandra Fredry „Obrona Olsztyna” (premiera już w maju br.). 

Dodajmy, że stodoła bywa udostępniana tym, którzy chcą zorganizować niezapomnianą imprezę okolicznościową, biesiadę czy benefis.

*Jurajski Teatr Stodoła został uznany za Najlepszy Agroturystyczny Produkt Regionalny 2004. Decyzję taka podjęła Kapituła Konkursu podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich Polagra-Farm 2004 – 14. września 2004 r.

powiększ
Fot. Stacho "Brzezina" Kałkus - Teatr Stodoła

powiększ
Fot. Stacho "Brzezina" Kałkus - Wnętrza Teatru Stodoła

powiększ
Fot. Stacho "Brzezina" Kałkus - Wnętrza Teatru Stodoła

Zobacz także

Olsztyn

imprezy
wystawy
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony