IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Regulice - rys miejscowości

REGULICE

Wieś w gminie Alwernia położona na Garbie Tenczyńskim pomiędzy autostradą A4 Katowice-Kraków a trasą z Babic do Alwerni. PKP - ob. linia nieczynna, PKS. Kąpielisko. W sierpniu odbywają się Dni Regulic i Nieporazu

Przez wieś przebiega żółty pieszy szlak Ziemi Chrzanowskiej oraz szlaki rowerowe: zielony Greenway, czarny Dwa Zamczyska i kończy się niebieski Greenway

XIV w. - przekazy z tego okresu donoszą o istnieniu w Regulicach drewnianego kościoła

1885 – 87 – budowa kościoła parafialnego

1892 - poświęcenie nowego kościoła

pocz. XX w. - rozpoczęcie wydobycia melafirów w okolicznych kamieniołomach

2000 - uroczyste obchody 700-lecia regulickiej parafii. Na wzgórzu Grzmiączka ustawiono w miejsce starego, drewnianego, pokaźnych rozmiarów krzyż milenijny

Warto zobaczyć:

W środkowej części wsi stoi kościół p.w. św. Wawrzyńca z k. XIX w.

Przy plebani stoi murowano-drewniana stodoła z połowy XIX w.

Nieopodal kościoła bije wywierzysko krasowe przy, którym utworzono Ekomuzeum w Alwernii. Woda z miejscowego silnego źródła posiada stałą temperaturę roczną 9,2 st. C i charakteryzuje się czystością, doskonałym smakiem a nawet podobno właściwościami leczniczymi. W przeszłości wody ze źródełka miały być wykorzystywane dla krakowskich wodociągów.

Na wzgórzu Grzmiączka (360 m n.p.m.) stoi okazały krzyż milenijny ustawiony w 2000 r. w miejscu starszego drewnianego. Ze szczytu tego wzgórza rozciąga się piękna panorama na okolicę. Wejście na szczyt zajmuje ok. 0,5 godziny.

W okolicy wsi (południowy-zachód) liczne nieczynne kamieniołomy bazaltu, diabazu i melafiru, którego eksploatację rozpoczęto już na pocz. XX w.  W bazaltach można również znaleźć ametysty. Obecnie w jednym z kamieniołomów melafiru znajduje się Centralne Laboratorium Techniki Strzelniczej i Materiałów Wybuchowych AGH w Krakowie.

W wąwozikach pomiędzy Regulicami i Kwaczałą zbudowanymi z piaskowca - największa osobliwość geologiczna na terenie gminy Alwernia zwana arkozą kwaczalską - znajdywano okazałe skamieniałe pnie araukarii - kopalnych drzew szpilkowych, których tkanki zostały zastąpione przez krzemionkę i w tej postaci dotrwały do naszych czasów. Obecnie nadal można znaleźć spore fragmenty tych skamieniałych drzew.

Jednym z ciekawszych okolicznych wąwozów jest Wąwóz Simota rozpoczynający się stawem wykorzystywanym w lecie jako miejscowe kąpielisko. 

powiększ
Regulice, kościół p.w. św. Wawrzyńca, fot. T. Kluk

powiększ
Regulice, Ekomuzeum - źródełko jurajskie, fot. T. Kluk

powiększ
Regulice, Ekomuzeum - źródełko jurajskie, fot. T. Kluk

Zobacz także

kościół św. Wawrzyńca
szlak Ziemi Chrzanowskiej
szlaki rowerowe

Alwernia
Kwaczała
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony