IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Młoszowa - rys miejscowości

MŁOSZOWA

Wieś w gminie Trzebinia położona w dolinie potoku Młoszówka i na południowej krawędzi Pagórów Myślachowickich przy trasie Trzebinia-Kraków.

Przez wieś biegnie czarny rowerowy szlak łącznikowy Trzebinia - Puszcza Dulowska, w południowej części w Piaskach niebieski rowerowy szlak Trzebinia - Rudno a północnym skrajem niebieski rowerowy Trzebinia - Filipowice. Na Górze Bartoskiej rozpoczyna się pomarańczowy szlak pieszy/ żółta ścieżka dydaktyczna Wokół Młoszowej a w południowej części wsi - w Piaskach bierze początek ścieżka przyrodniczo-leśna po Puszczy Dulowskiej. Dawniej przebiegał tu również niebieski pieszy szlak Dawnego Górnictwa i Puszczy Dulowskiej. 

XIV w. - najstarsze zachowane wzmianki o wsi

XVI-XVIII w. - właścicielami wsi byli Młoszowscy

1798 - Kajetan Florkiewicz, adwokat z Kęt, senator Rzeczpospolitej Krakowskiej i burmistrz Krakowa zakupił dobra młoszowskie

od 1809 - Kajetan Florkiewicz rozpoczął budowę klasycystycznego dworu

1924 - K. Florkiewicz założył park krajobrazowy wokół dworu

pocz. l. 50. XIX w. -Florkiewicz wybudował neogotycką bramę wjazdową do pałacu, założył staw od frontu i otoczył kompleks pałacowo-parkowy kamiennym murem 

1832 - budowa oficyny dworskiej

od 1859 - Juliusz Ozdoba Florkiewicz przeprowadził gruntowną rozbudowę dworu w stylu romantycznego neogotyku stylizując go na starożytną budowlę. Jednocześnie przeprowadził wielką mistyfikację tuszującą wiek swojej siedziby. W 1865 r. na łamach „Tygodnika Ilustrowanego" anonimowo opublikował fikcyjną historię zamku, wykonał fałszywy inwentarz zamku z 1705 r. mający wskazywać na istnienie dworu już na pocz. XVII w., który został spalony przez Szwedów. Należy uznać, że w pełni osiągnął co zamierzał, gdyż do dziś można znaleźć w literaturze powtarzające się informacje o dworze obronnym z XVII w. [liczne wzmianki o pierwotnym dworze wybudowanym przez Młoszowskich na pocz. XVII w., a wg opracowania J. Staśko z 1968 roku dokładna informacja że dwór pochodził z 1603 r. i został zburzony przez Szwedów w 1702 r. To na jego ruinach miał powstać obecny pałac - przyp. autora]. 

11 stycznia 1862 - poświęcono „odbudowany" zamek i udostępniono go zwiedzającym 

1898 - wnuk Juliusza Florkiewicza  hr. Juliusz Potocki przejął majątek i gruntownie przebudował pałac pod nadzorem architekta krakowskiego Zygmunta Hendla w stylu francuskiego renesansu [za serwisem UM Trzebinia, natomiast wg wydawnictwa Compass południowe skrzydło zostało przebudowane w stylu neobarokowym - przyp. autora]. 

po 1945 - po II wojnie światowej rozebrane zostały niektóre elementy założenia pałacowo-parkowego, w tym: Baszta Kozacka, Rondel Hajduków i inne zabudowania

1998 - pałac został przekazany Akademii Ekonomicznej w Katowicach

Warto zobaczyć:

W centrum wsi znajduje się okazały zespół pałacowo-parkowy Florkiewiczów

W północnej części wsi wznosi się Góra Bartoska (392 m. n.p.m.) [za wyd. Compass, starsze źródła podają wysokość 405 m n.p.m. - przyp. autora] W całości zbudowana jest z tzw. zlepieńca myślachowickiego (mieszanina sporych otoczaków i błota, ukształtowana około 260 mln lat temu w okresie permu). Miejscami struktura wzgórza została odsłonięta na skutek szkód górniczych - można znaleźć odkrywki zlepieńca myślachowickiego od strony południowej w Młoszowej. Obecnie zachodni stok wzgórza porasta las z dominacją brzozy. Od strony wschodniej znajduje się duży kompleks pól uprawnych, natomiast szczyt Bartoski zajmuje niewielki zagajnik z dominacją grabu.
Największą atrakcją są tu silne kontrasty sąsiadujących z sobą zbiorowisk roślinnych: oprócz grabów i czarnych olch miejscami rosną sosny, a w głębokich parowach od wschodniej strony widujemy okazałe buki. Z przełęczy pomiędzy Górą Bartoską a sąsiednią Górą Kowalikową sączy się niewielki strumyk, wpadający do Młoszówki, natomiast w parowach na stokach wzgórza powstają niewielkie cieki oraz młaki, dzięki czemu w pobliżu można znaleźć rośliny lubiące wilgotne stanowiska, w tym także skrzyp bagienny. Widok ze szczytu ograniczają drzewa, jednak w kierunku południowym otwiera się ładna panorama rozbudowanego w dolinie Młoszówki sołectwa Młoszowa oraz dalszych miejscowości, aż po zamek Tenczyn w Rudnie.

powiększ
Pałac w Młoszowej, fot. T. Fatyga

powiększ
Brama Królewska, fot. T. Kluk

powiększ
Most nad "suchą fosą", fot. T. Kluk

powiększ
Przed pałacem w Młoszowej, fot. T. Kluk

powiększ
Widok na Górę Bartoskę od zachodu, fot. T. Kluk

powiększ
Widok z Góry Bartoska na południe /widoczny pośrodku kościół w Młoszowej w Rowie Krzeszowickim, w tle Garb Tenczyński z charakterystycznym wzniesieniem Żelatowej po prawej/, fot. T. Kluk

Zobacz także

pałac w Młoszowej
szlaki rowerowe
ścieżki dydaktyczne
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony