IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Kwaśniów Górny i Dolny - rys miejscowości

KWAŚNIÓW GÓRNY i DOLNY

Wsie leżące w gminie Klucze, powiat olkuski województwo małopolskie między Ryczówkiem, Golczowicami i Krzywopłotami.

1552 - wzniesienie baszty mieszkalno-obronnej przez Jana Kwaśniowskiego ówczesnego właściciela tej wsi w XVI w.

1863 - budowa kapliczki na Borach z fundacji Franciszka i Katarzyny Jurczyków oraz kapliczki św. Antoniego fundacji mieszkańców Kwaśniowa wspieranych przez rodzinę Brodzińskich i Sojków

1910 - zakupiono dzwonek i zawieszono go w wieży kapliczki św. Antoniego w celu ostrzegania przed niebezpieczeństwami i żegnania zmarłych mieszkańców Kwaśniowa 

1926 - rozpoczęto budowę drogi z Kwaśniowa przez Złożeniec do Pilicy

1939-45 - dzięki ofiarności rodziny z Kwaśniowa okupację hitlerowską przeżyła żydowska rodzina z Pilicy: Feder Icek Majer i Ungier Chaim Dawid z żoną. W czasie okupacji zginęło łącznie 7 osób w tym dwóch mieszkańcy Kwaśniowa Górnego i trzech Dolnego w obozie koncentracyjnym. 

29 stycznia 1943 - przy ul. Zawiercianskiej w Pilicy został schwytany i rozstrzelany szmuklerz z Kwaśniowa Rafał Kowalczyk, przerzucający różne artykuły przez pobliska granice III Rzeszy i GG

1945-98 - wieś należała do województwa katowickiego

l. 80-te XX w. - budowa okazałego kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa

4 września 2004 - na otwarcie nowej Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Kwaśniowie Dolnym przybył ówczesny Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i kościelnych oraz Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Edward Szymański. Prezydent RP otworzył pracownię komputerową – w ramach programu „Internet w Szkołach – Projekt Prezydenta RP” – oraz przekazał uczniom sztandar Szkoły, ufundowany przez rodziców. Następnie Dyrektor Szkoły wręczył prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu statuetkę Przyjaciela Szkoły.

Warto zobaczyć:

Baszta mieszkalno-obronna na terenie prywatnej posesji w Kwaśniowie Dolnym

U zbiegu dróg z Kwaśniowa Górnego i Dolnego do Cieślina stoi interesujący nieczynny wapiennik 

Wśród lasów sosnowych na Borach, obok skrzyżowania dróg Kwaśniów-Pilica i Krzywopłoty-Ogrodzieniec, dawnego szlaku handlowego z Krakowa do Częstochowy, stoi kapliczka zwana potocznie kapliczką na Borach z 1863 r. Ufundowali ją Franciszek i Katarzyna Jurczykowie mieszkańcy Kwaśniowa Górnego. Uroczystości poświęcenia pól, dożynki parafialne i uroczystości ku pamięci żołnierzy AK kończą się mszą świętą, odprawianą właśnie przy kapliczce na Borach.
W XVIII i XIX wieku stał tam zajazd z karczmą i obok studnia. Miejsce to owiane jest legendami o ukrytych w ziemi skarbach pozostawionych rzekomo przez bogatego Żyda. Inne legendy mówią, iż skarby zakopali tam powstańcy.

W Kwaśniowie Górnym przy głównej drodze stoi również kapliczka św. Antoniego. Prawdopodobnie została wybudowana w 1863 r. lub nieco później. W 1910 r. zakupiono dzwonek i zawieszono go w wieży kapliczki. Dzwoniono nim, gdy odprowadzano zmarłych na cmentarz w Cieślinie i gdy groziło niebezpieczeństwo. Fundatorami i budowniczymi kapliczki byli mieszkańcy Kwaśniowa wspomagani przez rodzinę Brodzińskich i Sojków.

powiększ
Fot. Zbigniew Bereszyński - Kwaśniów Dolny. Wieża mieszkalno-obronna - widok od wschodu

Zobacz także:

baszta w Kwaśniowie
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony