IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Kroczyce - rys miejscowości

KROCZYCE

Wieś leżąca w pobliżu najpiękniejszych partii Płaskowzgórza Częstochowskiego, nieopodal wspaniałych skalnych grup Góry Zborów oraz w pobliżu Skał Podlesickich i Kroczyckich.

VIII-IX w. - na górze Słupsko w Skałach Kroczyckich istniało grodzisko typu skalnego o rozbudowanym podgrodziu

1262 - wzmianka o wsi przekazanej jako uposażenie wojewodów krakowskich

1427 - prawdopodobnie budowa drewnianego kościoła p.w. św. Jacka i św. Magdaleny

1893-95 - budowa kościoła św. Jacka i Marii Magdaleny w miejscy drewnianego z 1427

1939-45 - na szczycie skały Łysak mieszkał jakiś człowiek. Często odwiedzały go oddziały BCh "Sowy-Zawiszy", o czym donieśli Niemcom konfidenci. Na ten donos okupant zorganizował obławę i zniszczył całe gospodarstwo.

IX 1943 - oddział "Wacka" stacjonując u stóp Łysaka urządził na drodze koło Kostkowic zasadzkę na czteroosobową grupę niemieckiej policji kryminalnej. Partyzanci w wyniku tej akcji zranili trzech policjantów i zabrali im bogaty materiał o siatce wywiadu niemieckiego skierowanego przeciwko partyzantom.

1 sierpień 1944 - koło kościoła odbyła się egzekucja partyzantów z Batalionów Chłopskich

1957 - utworzenie rezerwatu "Góra Zborów" 

Warto zobaczyć:

Okazały kościół św. Jacka i Marii Magdaleny

Koło kościoła 500 - letnia lipa - pomnik przyrody (nr 30/155-1954)

Przy ul. Batalionów Chłopskich 250 - letnia lipa - pomnik przyrody 

W pobliżu kościoła znajduje się pomnik upamiętniający męczeńską śmierć partyzantów z BCH powieszonych tu w 1944 r.

Modrzewiowa chata z 1602 r. Przed chatą pokrytą strzechą znajduje się żuraw. Wewnątrz jest belka pokryta napisami. (Nie posiadam informacji o tym czy obecnie jeszcze istnieje - prawdopodobnie nie). 

Na północny-zachód od wsi znajdują się Skały Kroczyckie z kulminacją skałki Łysak (422 m n.p.m.), u podstawy której znajduje się otwór J. Kroczyckiej. Skały Kroczyckie stanowią zespół wysokich, skalistych wzniesień, ciągnących się ok. 5 km łukiem o kształcie wachlarza, otwierającego się w kierunku pn.-zach. spadzistymi, gęsto zalesionymi zboczami. "Wachlarz" ten składa się z dziewięciu jakby "piór", zakończonych jurajskimi skałkami, oddzielonych od siebie głębokimi dolinkami o stromych zboczach. Ważniejsze z nich to (od zach.): Góra Zborów (462 m n.p.m.), Kołaczyk, Pośrednia (Jamkowa), Popielowa (Babia Skałka), Łysak, Jastrzębnik (422 m n.p.m.) i Góra Słupsko. Góra Zborów zwana równiez Berkową Górą oraz Kołaczyk stanowią   rezerwat przyrody nieożywionej "Góra Zborów". Ostańce skalne mają tu niezwykle oryginalne kształty, co pobudziło ludzi do nadania im równie niezwykłych nazw (np. Czarownica, Baranek, Głowa Cukru, Grań Lalek itp.). Między skałami ciągną się jakby ulice i bramy skalne. Na szczycie Góry Zborów i Jastrzębnika wznoszą się wieżyczki triangulacyjne, pozostałość działalności okupantów. Na szczycie Łysaka mieszkał w okresie okupacji człowiek, który kontaktował się często z oddziałami partyzanckimi. Po jego gospodarstwie spalonym przez Niemców pozostały do dziś jedynie wały z polnych kamieni. Ten trudny teren był wymarzony dla działalności partyzanckiej, która w czasie ostatniej wojny organizowała tu kilka zasadzek na wroga. Na pn. stoku góry Słupsko widnieją ślady dużego grodziska.

W okolicy Kroczyc znajdują się liczne polia

W pobliżu znajdują się dwa sztuczne zbiorniki wodne w Dzibicach i Kostkowicach

Zobacz także

grodzisko na Górze Słupsko 
rez. "Góra Zborów" 
kościół w Kroczycach

Kostkowice

IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony