IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Zawiercie-Blanowice - rys miejscowości

ZAWIERCIE - BLANOWICE

Dawniej wieś, obecnie dzielnica Zawiercia. Na terenie Blanowic w sąsiedztwie Rudnik znajduje się śródleśny basen potocznie określany " w Rudnikach", który jest ulubionym miejscem letniego wypoczynku mieszkańców Zawiercia. Obok znajduje się duże boisko do piłki nożnej oraz strzelnica sportowa. Niestety oba obiekty oprócz malowniczego położenia nie posiadają żadnej infrastruktury.

10 tys. p.n.e. - 4,5 tys. p.n.e. - znaleziska ze środkowej epoki kamienia zwanej mezolitem (istniała tu większa osada i pracownia krzemieniarska)

1384 - wzmianka o wsi "Bilanowice", która była własnością Krzywonosa z Czarnej Poręby

XV w. - na rzece Warta istnieje kuźnica Blanowska

1403 - Krzywonos, właściciel wsi sprzedał ją wraz z Czarną Porębą Pileckim z Pilicy i odtąd przez kilka wieków Blanowice wchodziły w skład ich dóbr

1431 - czynna tu była kuźnica żelaza zwana Bilanowską, w pobliżu której powstała karczma Nikla Czenara

1965 - część Blanowic zostaje przyłączona do Zawiercia

1975-76 - pozostała część wsi została włączono w obręb Zawiercia

pierwsze lata XIX w. - w Blanowicach istniała kopalnia "Blanowice" uważana za najstarszą kopalnię węgla w rejonie zawierciańskim

Warto zobaczyć:

Wieś położona jest w malowniczej dolince oraz na wzniesieniu kuesty jurajskiej skąd roztacza się panorama Zawiercia i okolicy (m.in. hałda kopalni w Rudnikach). Z dolinki w której położone są Blanowice odchodzi kilka ciekawych wąwozów porośniętych trawą.

Na stoku kuesty od strony Zawiercia za kilkoma cegielniami i ich wyrobiskami gliny stoi spory wapiennik świadczący o tym, iż dawniej wypalano tu w nim wapno, podobnie jak na terenie całej Jury.

Na terenach Blanowic leżących w bezpośrednim sąsiedztwie Rudnik na wilgotnym brzegu potoku Rak rosną olsze, a po drugiej stronie na piaszczystych wydmach sosny. Niedaleko od śródleśnego ośrodka wypoczynkowego z basenem na obszarze graniczących z Rudnikami, po zachodniej stronie asfaltowej drogi Blanowice-Rudniki  znajduje się młyn Łakoty. Po przeciwnej stronie drogi duży zalew na Raku, który został spiętrzony w celu napędzania młyńskiego koła. Między rozlewiskami z których lewe zostało osuszone biegnie ścieżka po dawnej grobli miedzy stawami prowadząca do silnego wywierzyska bijącego u podnóża piaszczystej skarpy. Woda bijąca z tego wywierzyska powoduje, że piasek zalegający dno misy źródlanej delikatnie pulsuje.

powiększ
Ruina wapiennika w Blanowicach, fot. D. Orman

powiększ
Droga polna z Zawiercia do Blanowic, fot. D. Orman

powiększ
Fragment muru wapiennika, fot. D. Orman

powiększ
Przyroda "góry blanowskiej", fot. D. Orman

powiększ
Ruina wapiennika w Blanowicach, fot. D. Orman

powiększ
Stawy przy źródłach w Blanowicach, fot. J. Wesołowski

Zobacz także

Zawiercie

Rudniki
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony