IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Żarkach Letnisko

ŻARKI LETNISKO - kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy

Zbudowany w 1936 r. fundacji hr. Raczyńskich. Poświęcony został 7 lipca 1936 r. przez dziekana żareckiego ks. Augustyna Kańtocha. W latach 1957-59 staraniem proboszcza - ks. Aleksandra Cugowskiego - pomalowano prezbiterium techniką sgraffito, sprawiono dzwon i chrzcielnicę. W dniach 19-20 sierpnia 1961 r. kościół został konsekrowany przez biskupa Zdzisława Golińskiego.  W 1972 r. przebudowane zostało prezbiterium, a w roku następnym wykonano nagłośnienie kościoła. W 1980 r. zbudowane zostało zadaszenie nad wejściem a w 1998 położono nowe tynki zewnętrzne i pomalowano. Ostatnie ważniejsze prace przy kościele zostały dokonane w 1999 r. kiedy to wymieniona została instalacja oświetleniowa i ufundowany został nowy żyrandol. 

Obok prac przy kościele trwały również roboty budowlane i remontowe przy obiektach towarzyszących kościołowi. W l. 1957-59 proboszcz ks. Aleksander Cugowski wylał część fundamentów pod budowę plebani, którą dokończył jego następca ks. Henryk Bąbiński (1959-60), który zamieszkał w niej w lipcu 1960 r. Kolejny proboszcz ks. Mieczysław Szostek (1960-68) wybudował „facjaty”, otynkował dom na zewnątrz i ogrodził go. W 1997 zmienione zostało pokrycie dachu plebani na blaszane.

Staraniem ks. Mariana Dewudzkiego zbudowano w 1970 r. dzwonnicę z ołtarzem polowym, a w 1973 zakupione zostały dwa dodatkowe dzwony.

W 1976 r. zakupiono dom z przeznaczeniem na dom parafialny z mieszkaniem dla organisty i salkę katechetyczną.

W 1980 r. ks. Marian Dewudzki zbudował mur otaczający kościół

Obecny kompleks sakralny składający się z budowli kościoła uwidaczniającej w swojej bryle ślady architektury alpejskiej, dzwonnicy z polowym ołtarzem, kamiennej groty maryjnej i krzyża dziękczynnego w otoczeniu sosnowego lasu tworzą kameralny i refleksyjny zespół architektoniczny. 

Na uwagę zasługuje zamek w drzwiach kościoła z ozdobną klamką wykonany w 1935 r. przez Bronisława Kobyłeckiego - kowala zatrudnionego do 1945 r. w dobrach Raczyńskich. Zamek ten jest przykładem sztuki kowalstwa artystycznego okolicznych kowali. Warto podkreślić, że Kobyłecki wykonał m.in. również wisząca lampę przy wejściu do pałacu Raczyńskich w Złotym Potoku.

Odpust odbywa się 27 czerwca.

powiększ
Kościół w Żarkach Letnisko, fot. T. Kluk

powiększ
Fronton kościoła w Żarkach Letnisko, fot. T. Kluk

powiększ
Grota maryjna w pobliżu kościoła, fot. T. Kluk

Zobacz także

Żarki Letnisko

pałac w Złotym Potoku
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony