IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Sanktuarium MB Patronki Polskich Rodzin Robotniczych w Płokach

PŁOKI - Sanktuarium MB Patronki Polskich Rodzin Robotniczych

Pierwszy kościół murowany powstał na wzgórzu Zagajnik ok 1314 r. kiedy erygowana została parafia. Jego istnienie potwierdził spis świętopietrza z 1326 r. Być może wcześniej istniał tu XIII-wieczny drewniany kościół wspominany przez Długosza. Po pożarze z 9 czerwca 1793 r., który strawił kościół i plebanię w 1811 r. wybudowano mniejszą klasycystyczną świątynię. W 1928 r. rozpoczęto kosztem 12 tys. zł remont kościoła i plebani, a w 1938 r. wybudowana została kaplica i dzwonnica. W dniu 8 września 1938 r. bp Stanisław Sapieha poświęcił nowe dzwony. Niestety z uwagi na zły stan techniczny świątyni oraz niewystarczającą wielkość w 1949 r. ks. prob. Dionizy Gąsiorek zlecił jego rozbiórkę i rozpoczął budowę nowej świątyni. Budowę neogotyckiego kościoła p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Manny z charakterystyczną dla tej miejscowości smukłą wieżą z zegarem i dzwonnicą ukończono w 1954 r. W 2000 r. sanktuarium odnowiono.

Sama budowla jest obiektem współczesnym, niemniej w swoim wnętrzu kryje najcenniejsze w okolicy dzieło malarskie - cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 2 poł. XV wieku nieznanego autora należącego do szkoły krakowskiej. Obraz znajdujący się obecnie w głównym ołtarzu sanktuarium został namalowany temperą na lipowych trzech deskach na wzór bizantyjski typie ikonograficznym Hodigitrii, z wytłoczonym w kredowym pozłacanym tle motywem wici akantu. W XVII w. obraz otrzymał barokowe, grawerowane tło, na które podczas prac konserwatorskich w 1977 r. nałożono wykonaną w posrebrzanym metalu imitację pierwotnego, gotyckiego tła. W 1982 r. obraz został ukoronowany koronami papieskimi i ponowna w 1988 po kradzieży koron w 1987 r.

Niestety drugi z najcenniejszych zabytków sakralnych ze świątyni płockiej - pełnowymiarowy krucyfiks z pocz. XIV w. obecnie znajduje się w kościele w pobliskich Psarach. 

Kult maryjny w tym miejscu datowany jest na 1 poł. XVII w. Obecnie Sanktuarium to jest jednym z punktów na trasie międzynarodowego szlaku pielgrzymkowego, biegnącego od Częstochowy do Mariazell w Austrii. W XVIII w. wizytacje biskupie określały obraz jako "łaskami słynący", otoczony licznymi wotami.

Przy zewnętrznej ścianie prezbiterium kościoła znajduje się grób dawnego proboszcza ks. Michała Rapacza, który w nocy z 11 na 12 maja 1946 r. został wyprowadzony z plebani przez kilkunastoosobową bojówkę PPR i zastrzelony w pobliskim lesie. 

Sanktuarium MB Patronki Polskich Rodzin Robotniczych 
32-543 Myślachowice, Płoki
ul. Główna 2.
Tel. (32) 613 71 63

Odpust: Narodzenie NMP, niedziela po 8 września 
Uroczysta pielgrzymka upamiętniająca śmierć proboszcza ks. Rapacza: 12 maja 

powiększ
Sanktuarium MB Płockiej, fot. T. Kluk

powiększ
Sanktuarium MB Płockiej, fot. T. Kluk

powiększ
Sanktuarium MB Płockiej, fot. T. Kluk

powiększ
Tablica na murze Sanktuarium upamiętniająca ks. Michała Rapacza, fot. T. Kluk

Zobacz także

Płoki
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony