IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
drewniany kościół w Mętkowie

MĘTKÓW

Modrzewiowy kościół z XVIII w. [informacja za tablicą umieszczoną wewnątrz kościoła, wg niektórych źródeł z XVII w. lub 1771 r. - przyp. autora] o konstrukcji zrębowej charakterystycznej dla stylu podkarpackiego. Wybudowany pierwotnie w Niegowici koło Bochni. W tej miejscowości w tym kościele w l. 1948-49 wikarym był Karol Wojtyła - późniejszy papież Jan Paweł II. Obiekt został przeniesiony do Mętkowa w 1973 r. Poświęcenia kościoła w Mętkowie dokonał w dniu 1 maja 1974 roku Ks. Kardynał Karol Wojtyła, Metropolita Krakowski.

Długość kościoła 34 m, szerokość 15 m, wysokość 8m. Budowla posiada piętrową, obszerną zakrystię oraz trzy przedsionki. 

We wnętrzu kościoła znajdują się trzy ołtarze barokowe szkoły krakowskiej: ołtarz główny Matki Boskiej Częstochowskiej; boczny prawy, Serca Jezusowego z zabytkową figurą Matki Bożej Bolesnej; boczny lewy, św. Anny Samotrzeć – obraz renesansowy, malowany temperą na desce. 

Tęcza z wyobrażeniem Pana Jezusa Ukrzyżowanego łączy prezbiterium z nawą główną. Ambona i chrzcielnica barokowe. Na uwagę zasługują zabytkowe stacje Drogi Krzyżowej oraz obrazy zdobiące ściany prezbiterium i naw bocznych.

Polichromię kościoła wykonał w 1978 roku artysta plastyk Zygmunt Wigliusz z Krakowa.

Obok kościoła zbudowano dzwonnicę z kaplicą św. Józefa na wzór zabytkowej dzwonnicy z Niegowici. Prace ciesielskie wykonali górale ze Spisza.

powiększ
Kościół w Mętkowie, fot. T. Kluk

powiększ
Dzwonnica w Mętkowie, fot. T. Kluk

powiększ
Wnętrze kościoła w Mętkowie, fot. T. Kluk

powiększ
Tablica upamiętniająca związek kościoła w Mętkowie z papieżem Janem Pawłem II, fot. T. Kluk

powiększ
Tablica pamiątkowa w Mętkowie, fot. T. Kluk

Zobacz także

Mętków
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony