IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Jaskinia Z Kominem

JASKINIA Z KOMINEM

Jaskinia położona jest w północnym cyplu skalnym Straszykowej Góry koło Ryczowa. Posiada poziome rozwinięcia a zwiedzanie utrudniają głównie ciasne korytarze.

Do jaskini najlepiej dojść z Ryczowa od przystanku PKS. Stąd kierujemy się czarnym szlakiem na wschód . Początkowo szlak prowadzi zabudowa wsi a później skręca w prawo i prowadzi brzegiem lasu. Ok. 1 km za ostatnimi domami należy skręcić na południe w polna drogę w kierunku  widocznej grupy ostańców. Otwór jaskini położony jest w drugim ostańcu, u podnóża skał od strony południowej.  

Otwór jaskini zamknięty jest częściowo dużym głazem. W głąb jaskini odo otworu prowadzi w dół korytarz charakteryzujący się coraz niższym sklepieniem. W głębi jaskinia rozgałęzia się na dwie odnogi. Na wprost wejściowego korytarza ciąg kończy się niewielką niską salką. Niski ciąg biegnący w prawo doprowadza do pionowego komina o 10-cio metrowej wysokości od którego jaskinia wzięła swa nazwę. Komin jest obszerny i doprowadza do szczytowej partii ostańca (szczelina wychodząca na powierzchnię nie do przebycia). 

Szata naciekowa jaskini występuje jedynie w kominie i jego sąsiedztwie. Ściany komina są pokryte naciekami kaskadowymi z żebrami i kolumnami. Dno pokrywa piaszczyste namulisko ze znaczna ilością gruzu skalnego w części przyotworowej. 

Jaskinię znano już dawno temu jednak pierwszy plan sporządził M. Czepiel dopiero w 1974 r., kiedy to również nadał jej obecna nazwę.  

Długość:           43 m
Deniwelacja:     10 m


Fot. J. Kuptz [Epimenides] - przed otworem

powiększ
Rys. Epimenides - Plan J. Z Kominem

Zobacz także

Ryczów
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony