IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Jaskinia W Zamczysku

JASKINIA W ZAMCZYSKU

Jaskinia położona na północny-wschód od Straszykowej Góry koło Ryczowa w grupie skalnej Zamczysko. Jaskinia o rozwinięciu pionowym do zwiedzania wymaga użycia liny. 

Do jaskini najlepiej dojść z Ryczowa od przystanku PKS. Stąd kierujemy się czarnym szlakiem na wschód. Początkowo szlak prowadzi zabudowa wsi a później skręca w prawo i prowadzi brzegiem lasu. Po ok. 1,5 km od wsi szlak omija Zamczysko od strony północnej. Otwór jaskini znajduje się w szczytowej części żlebiku wcinającego się między ostańce od strony południowej. 

Jaskinię tę tworzy system studni powstałych na dwóch równoległych pęknięciach połączonych korytarzykiem o charakterze rury. poniżej niepozornego wejścia do jaskini położonego wśród dużych bloków skalnych znajduje się niewielka salka. Od tego miejsca dno jaskini opada pionowo w dół którego dno wypełnia rumosz skalny. Nieco poniżej poziomu salki w przeciwnej ścianie studni poziomo odchodzi ciasna rura wychodząca w stropie drugiej 10 metrowej studni (zjazd na linie). Dno tej studni to również najniższy punkt jaskini -12,7 m poniżej wejścia. Dno zamyka zawalisko a ściana w tym miejscu ma charakter gąbczasty. W 1977 r. M. Bednarek rysując plan tej jaskini uwidocznił w miejscu obecnego zawaliska kilkumetrowej długości korytarz. W górę prowadzi 6- metrowej wysokości komin z kotłami eworsyjnymi z mlekiem wapiennym na ścianach.

W drugiej studni jako trudno osiągalnej znajdują się dobrze zachowane nacieki. Na zachodniej ścianie występuje kilkumetrowej wysokości naciek kaskadowy. Miejscami na ścianach występuje również mleko wapienne. Dno zalega rumosz skalny i bloki wapienne.

Jaskinię znana już od dawna przez miejscową ludność. Wzmiankowana była nawet w lokalnej prasie a w czasie II wojny światowej ukrywano w niej Żydów. Po raz pierwszy odwiedzona w celach naukowych przez M. Bednarka, J. Odwagę i M. Pałęcza 27 października 1977 roku kiedy to M. bednarek dokonał jej inwentaryzacji.

Długość:         51 m
Głębokość:     13 m


Fot. J. Kuptz [Epimenides] - otwór jaskini


Fot. J. Kuptz [Epimenides] - w drugiej studni

powiększ
Rys. Epimenides - Plan J. W Zamczysku

Zobacz także

Ryczów
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony