IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Jaskinia Na Łopiankach I w Mnikowie

JASKINIA NA ŁOPIANKACH I

W wąwozie Półrzeczki (dawniej zwanym Na Łopiankach) na północny zachód od Mnikowa. Zwiedzanie głównej części jaskini łatwe. Eksploracja ciasnego tunelu jest bardzo nieprzyjemna ze względu na konieczność przeczołgania się przez kałuże i błoto głębokości kilku centymetrów.

Otwór jaskini znajduje się w drugiej grupie skał, po lewej stronie wąwozu, na poziomie dna idąc niebieskim szlakiem na północ od drogi Mników-Baczyn.

Do jej wnętrza prowadzi duży otwór, który zasłonięty jest całkowicie od strony doliny dużym blokiem skalnym. Za wejściem znajduje się obszerna komora z filarem, za którym w górę biegnie szeroki komin rozwinięty na nachylonej szczelinie. W głąb jaskini prowadzi kręty kilkunastometrowej długości korytarz z wyraźnie zaznaczonymi rynnami bocznymi. Najpierw korytarz ten skręca ostro w lewo przechodząc w niski korytarz, który kończy się ciasnym tunelem (dawniej zaciskiem), za którym z kolei znajduje się niewielka salka i ciasny zamulony tunel, poznany zaledwie na długości kilkunastu metrów.

Z nacieków występujących w tej jaskini na uwagę zasługują występujące w środkowej części korytarza formy kaskadowe. Niewielkie nacieki występują również w końcowej salce.

Jaskinia ma charakter wybitnie wilgotny a namulisko jest bardzo błotniste, szczególnie po opadach atmosferycznych.

W jaskini wystepują nielicznie pająki meta menardi i również dało się usłyszeć nietoperza.

Pierwsza wzmianka o jaskini autorstwa P. Umińskiego pochodzi z 1876. W 1880-81 G. Ossowski przebadał namulisko znajdując przy tym bogaty materiał archeologiczny. Do drugiej salki przekopano się prawdopodobnie w 1989 roku. Dalsze odkrycia zostały dokonane w latach 1994-95.

Długość: 65 m


Fot. Epimenides - otwór wejściowy

powiększ
Rys. Epimenides - Plan J. Na Łopiankach I

Zobacz także

Mników
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony