IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Dwór obronny w Żarkach

ŻARKI

Dwór obronny powstał prawdopodobnie na miejscu zamku wzmiankowanego w 1466 r. Budowę rozpoczął Mikołaj Koryciński ok. 1620 r. Po 1651 Męcińscy nabywają Żarki od Korycińskich kontynuują i dokończają budowę dworu i jednocześnie przenoszą tu swą siedzibę z Bobolic. 

Dwór Korycińskich/Męcińskich stał wśród dzisiejszego parku, między ul. Koziegłowską i ul. Myszkowską. Park ten otoczony jest murem z okrągłą wieżyczką z XIX w. z cegły i kamienia umiejscowioną w narożniku [wg jednego z materiałów istnieje również druga wieżyczka ośmioboczna. Data powstania podana prawdopodobnie błędnie jako XVII w. - przyp. autora], odrestaurowana w 1960 r. i nakryta stożkowatym dachem. 

Od str. ul. Myszkowskiej (nr 40) do jeszcze do początku 2006 r. istniał piętrowy budynek bramy wjazdowej z przeł. XVIII i XIX w., zwany Bramką. Brama później przebudowana na budynek mieszkalny [wg R. Bajerlajna brama pochodziła z XVII-XVIII w. a budynek zawierający pozostałości bramy z przeł. XVIII i XIX w. - przyp. autora]. Niestety w budynek ten uderzył przed laty załadowany towarem samochód ciężarowy w wyniku czego ucierpiała konstrukcja budynku [nie mówiąc o kierowcy i samochodzie - przyp. autora] i ostatecznie w 2006 r. został rozebrany. 

W skład kompleksu dworskiego wchodzi również rządcówka z pocz. XX w., mieszcząca później ośrodek zdrowia.

powiększ
Żarki. Baszta - pozostałość założenia dworskiego, fot. Z. Bereszyński

powiększ
Żarki. Na pierwszym planie - pomnik Kościuszki, w tle - budynek bramny zespołu dworskiego [ob. nie istnieje], fot. Z. Bereszyński

Zobacz także

Żarki
zamek w Żarkach
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony