IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
dwór Zieleniewskich w Trzebini

TRZEBINIA

Najstarszy drewniany obiekt w tym miejscu istniał już w XIII w. o czym mówią wzmianki historyczne. 

W 2 poł. XIV w. Dziersław Karwacjan [wg strony internetowej UM Trzebinia - przyp. autor] lub w XV w. Mikołaj Kesinger wybudował  murowany dwór obronny o charakterze wieży mieszkalnej, pełniącej funkcję strażniczą na drodze z Olkusza do portu wiślanego w Okleśniej. Trakt ten stanowił trasę transportu rudy ołowiu i srebra. Ostateczna forma klasycystyczna jaka przetrwała do dziś została wykształcona w końcu XVIII w. przez właścicieli majątku w Trzebini - Trzebińskich [niektóre źródła podają że mogło to mieć miejsce jeszcze w 1 połowie XVII w. lub jak np. wyd. Compass w poł. XVII w. - przyp. autora].
W 1920 r. zakupiony w bardzo zaniedbanym stanie i zamieszkany przez Paulinę i Mariana Zieleniewskich z Borysławia [wg wydawnictwa Compass mapa Ziemia Chrzanowska - Paulina i Zbigniew Zieleniewscy - przyp. autora], od których nazwiska wzięła się powszechnie znana nazwa obiektu - "dwór Zieleniewskich". W l. 1925-29 przeprowadzili kapitalny remont.
Przez długi czas znajdowała się w nim siedziba Nadleśnictwa Chrzanów a później nawet sklep meblowy. W 1971 roku został wpisany do rejestru zabytków jednak w latach 70-tych XX w. zabytek popadł w ruinę. W 1983 r. Skarb Państwa odkupił budynek dworski wraz z parcelą od spadkobierców rodziny Zieleniewskich [pełnomocnika ostatniego członka rodziny Zieleniewskich - Zbigniewa Zieleniewskiego - przyp. autora]. Od połowy 1991 roku dwór przeszedł na własność Gminy Trzebinia. Odrestaurowano go z inicjatywy Społecznego Komitetu Renowacji Dworu Zieleniewskich w l. 1990-96; urządzono w nim Muzeum Ziemi Trzebińskiej, salę widowiskową, sale wystawiennicze i pokoje hotelowe oraz restaurację. Przebudowa ta spowodowała pewne zmiany w układzie pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych na poddaszu. Dobudowany też został taras od strony wschodniej i balkon na pierwszym piętrze [wg serwisu Dworu Zieleniewskich. Niektóre źródła podają, że taras i balkon powstały podczas remontu dokonanego przez Zieleniewskich - przyp. autora]. 
Od 1996 r. w odbudowanym dworze odbywają się koncerty, spotkania i warsztaty plastyczne. Działa hotel, można wynająć salę konferencyjną, w piwnicach ulokowano restaurację "Dwór Zieleniewskich" i kawiarnię.

Obecna budowla posiada wygląd z k. XVIII w. Posiada charakterystyczne cechy dworu polskiego w tym: łamany mansardowy dach [dach polski - przyp. autora], czterokolumnowy portyk od strony zajazdu i przestronne piwnice. 

Z pierwotnego założenia parku krajobrazowego pozostało stosunkowo niewiele, ale kilka okazów drzew otaczających dwór stanowi obecnie pomniki przyrody. Rośnie tu kasztanowiec żółto kwitnący, co jest dużą rzadkością, piękne lipy i dęby.

Dwór Zieleniewskich - Instytucja Kultury
ul. Piłsudskiego 47a
32 - 540 Trzebinia
Tel. (032) 622 23 68
e-mail: dwor@dwor.trzebinia.pl 
http://www.dwor.trzebinia.pl 

powiększ
Dwór Zieleniewskich w Trzebini, fot. T. Fatyga

Zobacz także

Trzebinia  
Dwór Zieleniewskich - Instytucja Kultury
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony