Dwór w Krzykawce

Poprawiono: czwartek, 13 lipiec 2017 Opublikowano: czwartek, 13 lipiec 2017

Klasycystyczny dworek zgodnie z data wyrytą na belce stropowej pochodzi z 1724 r. Początkowo często zmieniał właścicieli, którymi byli m.in. Romiszewscy, Tomiccy (Józef Tomicki piastował urząd burgrabiego krakowskiego) oraz Józef Chodorowicz, uczestnik bitwy pod Racławicami podczas insurekcji kościuszkowskiej.

Ostatnimi właścicielami majątku byli państwo Boguccy: Maria z Gaszyńskich i Antoni. Ich nagrobek znajduje się na cmentarzu w Bolesławiu. Antoni Bogucki należał do elity II Rzeczypospolitej. W latach 1930-1935 był wicemarszałkiem Senatu. Dzięki jego rozległym kontaktom w dworku w Krzykawce gościło wiele znanych postaci, wśród których warto wymienić: Stefana Starzyńskiego (legendarnego komisarycznego prezydenta Warszawy), Władysława Raczkiewicza i Edwarda hrabiego Raczyńskiego (w późniejszym okresie obaj byli emigracyjnymi prezydentami RP).

W trakcie II wojny światowej Niemcy wysiedlili prawowitych właścicieli ustanawiając swój zarząd. W tym czasie wyciętych zostało większość pomnikowych drzew. Boguccy wrócili po wojnie na swe włości i próbowali udźwignąć gospodarstwo z upadku, ale w 1950 r. zostali wywłaszczeni. Zabytkowy dworek przechodził z rąk do rąk i stopniowo niszczał. Dopiero w latach 1984-1989 przeprowadzono generalny remont obiektu. Obecnie znalazły tu siedzibę filia biblioteki w Bolesławiu oraz ośrodek kultury.

Murowany z cegły i kamienia z czterokolumnowym portykiem. Przykryty pięknym dachem będącym przykładem tzw. łamanego dachu polskiego.

Wokół dworku pozostałości założenia parkowego z pomnikowymi drzewami.

Czynne: poniedziałek – czwartek 8-16, piątek 12-20, soboty i niedziele – nieczynne.
Telefon: (032) 642 47 20.