IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Wspinaczka dla począkujących

WSPINACZKA DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Teren Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej obfituje w tereny wymarzone dla miłośników wspinaczki skałkowej i stanowi zarazem największy obszar wspinaczkowy w Polsce. Są tu zarówno osiągalne dla początkujących drogi wspinaczkowe jak i te zaliczane do najtrudniejszych w Polsce. Tylko dwie drogi wspinaczkowe w Polsce wycenione zostały w polskiej skali wspinaczkowej na VI.7+: "Prawie wszystko na sprzedaż" poprowadzona przez Mateusza Kilarskiego w 1993 r na Podzamczu koło Zawiercia i "Nieznośna lekkość bytu" poprowadzona w 1992 r. przez Piotra Korczaka w Dolinie Kluczwody pod Krakowem. Trudności jednej drogi z 2000 r. - znajdującej się w Rożnowie "1000 kotletów" Tomasza Oleksego - uznane zostały przez autora za jeszcze większe - Oleksy wycenił ją na VI.8. Jednak tak wysoka wycena jest kwestionowana przez niektórych wspinaczy, co sugerowałoby, że najtrudniejsze dwie drogi wspinaczkowe nadal znajdują się na Jurze.

Jeśli interesujesz się wspinaczką skałkową i chciałbyś zacząć uprawiać ten sport nic prostszego, właściwie wystarczą tylko chęci.

Jeśli masz kogoś znajomego, który już się wspina możesz wybrać się razem z nim, ale pamiętaj, że jest to dość niebezpieczna przyjemność i wymaga zdrowego rozsądku zarówno od osoby wspinającej się jak i asekurującej. 

Jeśli nie masz znajomych, którzy się wspinają możesz również skorzystać z usług specjalistycznych szkółek wspinaczkowych. Zwykle, aby zapisać się tam na kurs wymagane są podstawowe i jedyne dwa warunki - ukończone 16 lat i pisemna zgoda rodziców. Zwykle organizatorzy kursu zapewniają specjalistyczny sprzęt i zalecają posiadanie wyłącznie własnych butów. Często nie wymaga się nawet profesjonalnego obuwia, ale butów własnoręcznie przerobionych z "trampkokorków" poprzez obcięcie gumowych korków.

Możesz również zaopatrzyć się we własny sprzęt, ale jest to dość spory wydatek.

W trakcie trwania szkolenia poznasz również podstawowe pojęcia związane z tą dyscypliną sportu. Niektóre z nich przedstawiam poniżej:

  • ringi zjazdowe - trwałe zaczepy w skale

  • karabinki - część podstawowego sprzętu, rodzaj klamry z zaczepem

  • magnezja - proszek do osuszania dłoni, podstawowe wyposażenie

  • skala Kurtyki (zw. krakowską) - skala wyznaczająca stopień trudności trasy wspinaczkowej. Najłatwiejsze trasy oznaczone są I i II i oznaczają nieco bardziej strome podejścia, które niejednokrotnie można napotkać wędrując po górach. Dopiero III stopień wyznacza właściwą wspinaczkę (bardziej pionowa niż pozioma trasa). Obecnie najtrudniejsze w Polsce, i zarazem na Jurze drogi mają VI.7+ stopni. Skala ta dotyczy Polskich obszarów wspinaczkowych a za granicą każdy obszar ma inną skalę. 

powiększ
W skale, fot. D. Orman

powiększ
Dolina Kobylańska - jak widać mekka dla wspinających się, fot. D. Orman

powiększ
Najtrudniejszy pierwszy krok... w skale, fot. D. Orman

powiększ
wspinaczka w Podzamczu, fot. D. Orman

Zobacz także

Podzamcze
Dolina Kluczwody
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony