IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Miejsca do latania na Jurze

MIEJSCA DO LATANIA

Wzrost zainteresowania sportami ekstremalnymi spowodowało, że również na Jurze zaczęto szukać miejsc do uprawiania paralotniarstwa. Okazało się, że jest tu kilka miejsc, gdzie panują odpowiednie warunki do uprawiania tego sportu. 

Obecnie dobre warunki do latania na Wyżynie Krakowskiej panują w następujących miejscach:

Brzezinka u wylotu doliny Będkowskiej  

Górka ma około 50 m wysokości. Możliwe są loty żaglowe, termiczne oraz ślizgi. 
Stok wschodni - trudny start (urwisko), trudny lot nisko nad lasem i trudne lądowanie (druty, las itp.). Wiatr tylko wschodni lub południowo-wschodni.
Stok południowy - dla początkujących i nie tylko. Wiatr od południa lub południowo-zachodni. Najlepsze warunki panują przy południowym wietrze. Czyste startowisko, z lądowaniem gorzej - pozostaje albo lądowanie na polu, albo u podnóża górki. Olbrzymie pole kukurydzy u podnóża tworzy olbrzymi kontrast zakłócając termikę. Zwłaszcza wczesną wiosną mogą się tam tworzyć niebezpieczne kominy wyrzucające paralotniarza nawet na 0,5 km w górę

Trzebinia 

Górka ok. 50 m wys. Start przy wietrze od południa przez południowo-zachodni do zachodniego. Przy południowo-zachodnim możliwy żagiel. Start, i lądowanie spokojne na dole są łąki z trawami. W zasadzie loty tylko ślizgowe. Właściwie górka może służyć do nauki dla początkujących. Jedyne niebezpieczeństwo tu czyhające  to słup betonowy na szczycie górki. Górka jest dość trudna do znalezienia zatem podaję przepis jak do niej dojechać (jadac od strony Krakowa w centrum Trzebini skręcić w prawo przy drogowskazie KWK SIERSZA. Jadąc dalej po prawej znajduje się duży kościół z wysoką dzwonnicą. Po lewej stronie kościoła jest górka. Rozpoznać ją można po wieżyczce triangulacyjnej. Do samej górki można dojechać na dwa sposoby, trzeba jednak jechać powoli bo można je przegapić. Pierwszą można jechać wjeżdżając w polną drogę pomiędzy domami i dalej przez pola. Samochód można zaparkować przy lasku. Druga droga prowadząca w pobliże górek znajduje się ok. 200-300 m dalej od pierwszej. Wjazd podobny jak poprzednio - między domy i przez pola.

Klucze 

Wykorzystywana przez glajciarzy z Olkusza i okolic. Możliwe loty ślizgowe i mały żagielek w przypadku wiatrów zachodnich i południowo-zachodnich.

Olsztyn k. Częstochowy 

Góra zamkowa

Żarki 

Loty z krawędzi kuesty jurajskiej

powiększ
Fot. Dariusz Orman - lądowanie i ... pod górkę pieszo

powiększ
Fot. Dariusz Orman - Widok na południowy stok olsztyńskiego wzgórza zamkowego

Zobacz także

Dolina Będkowska
Trzebinia
Olsztyn
Żarki
Klucze
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony