IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Muzeum Regionalne Młodej Polski "Rydlówka" w Krakowie-Bronowicach

KRAKÓW-BRONOWICE - Muzeum Regionalne Młodej Polski "Rydlówka"

ADRES:

31-352 Kraków-Bronowice Małe, ul. Włodzimierza Tetmajera 30, tel. (0-12) 637-07-50

Muzeum prowadzi: Oddział ,,Krakowski" PTTK, 31-033 Kraków,
ul. Westerplatte 5, tel. (0-12) 422-26-76


EKSPOZYCJE: 

Muzeum mieści się w zabytkowym dworku, zbudowanym w 1894 roku przez Włodzimierza Tetmajera. W 1900 roku odbyło się tu słynne wesele poety Lucjana Rydla - przyjaciela Stanisława Wyspiańskiego - z Jadwigą Mikołajczykówną. Wydarzenie to stało się później kanwą znanego dramatu Wyspiańskiego Wesele. W 1908 roku dworek nabył od Włodzimierza Tetmajera Lucjan Rydel. Dom ten, zwany potocznie "Rydlówką", do dziś stanowi własność rodziny Rydlów i jest częściowo przez tę rodzinę zamieszkiwany.

W końcu lat sześćdziesiątych działacze społeczni, skupieni wokół Oddziału PTTK w Krakowie, zwłaszcza Mieczysław Borek, Michał Drozdowski, Krystyna Pawłowska i Stanisław Waltoś, zaproponowali wyremontowanie "Rydlówki" i urządzenie w niej muzeum, poświęconego twórcom okresu Młodej Polski, związanym z Bronowicami, oraz historii pamiętnego wesela. Za zgodą właścicieli na ten cel została przeznaczona najstarsza część "Rydlówki". Oficjalne otwarcie muzeum nastąpiło w 1969 roku. W organizację Muzeum duży wkład włożyła rodzina Rydlów - Anna Rydel, która przez ponad 20 lat pełniła funkcję kustosza Muzeum. Dziś funkcję tę spełnia jej syn Jan Rydel. W połowie lat 90. XX wieku Rydlówka została objęta pomocą finansową ze strony Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Od tego czasu dokonano szeregu prac remontowych, m.in. wymiany pokrycia dachowego, konserwacji stolarki okiennej, przeprowadzono prace osuszające i odwodnieniowe, dokonano remontu ganku i dofinansowano prace konserwacyjne wewnątrz budynku.

Prócz księgozbioru i fotografii, Regionalne Muzeum Młodej Polski ,,Rydlówką" dysponuje ok. 200 muzealiami z dziedziny etnografii, historii i sztuki. Składają się na nie cenne depozyty rodziny Rydlów, dary osób prywatnych. przedmioty zakupione oraz wypożyczone z krakowskich muzeów: Historycznego, Narodowego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ekspozycja stała mieści się w czterech pomieszczeniach o łącznej powierzchni 135 m2. Są to Świetlica, Izba "taneczna", Izba "scena" i "Alkierz". Zgromadzone muzealia obrazują folklor Bronowic oraz twórczość artystów Młodej Polski, związanych z tym miejscem. Składa się na to m.in. ekspozycja malarstwa Włodzimierza Tetmajera, Kazimierza Sichulskiego, Stefana Filipkiewicza, Tadeusza Noskowskiego, Wincentego Wodzinowskiego, Henryka Uziembły. Eksponowane są autentyczne stroje bronowickie z okresu wesela - ubranie krakowskie Jadwigi Rydlowej i kaftan Jana Mikołajczyka - drużby na weselu Rydla. W ,,Alkierzu" są natomiast liczne pamiątki związane z uczestnikami wesela Rydla, którzy później stali się prototypami postaci Wesela.

Oprócz stałej wystawy Muzeum prowadzi bogatą działalność pozawystawienniczą: odczyty, prelekcje, lekcje historii z młodzieżą, wieczorki przy świecach. Piękną tradycją stała się już impreza pod nazwą "Osadzenie chochoła" organizowana corocznie 21 listopada w rocznicę wesela i rocznicę otwarcia Muzeum.

Rok 2007, w związku z setną rocznicą śmierci autora "Wesela", obchodzony był jako Rok Wyspiańskiego.


CZYNNE:

  • wtorek, środa, piątek i sobota - 10.00-14.00
  • czwartek - 15.00-19.00
  • niedziele, święta i poniedziałki - nieczynne

CENY BILETÓW: 

DODATKOWE INFORMACJE: Wycieczki grupowe należy zgłaszać wcześniej telefonicznie.

powiększ
Rydlówka, fot. T. Kluk

Zobacz także

Kraków
Kraków-Bronowice

muzea Krakowa
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony