IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Kamienica Szołayskich - oddz. Muzeum Narodowego w Krakowie

KRAKÓW - Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich - oddz. Muzeum Narodowego w Krakowie

ADRES:

ul. Szczepańska 11, 31-011 Kraków
tel. (012) 422-70-21, 29-28-183, 29-28-185, fax. (012) 29-28-189
www: www.muzeum.krakow.pl 


EKSPOZYCJE: 

Dom rodzinny Szołayskich zbudowany został w XVII wieku. Kamienica podarowana została Muzeum Narodowemu w Krakowie przez Włodzimierę i Adama Szołayskich w 1904 roku. Po remoncie trwającym od 1996 roku - 23 marca 2004 roku otwarto tu Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

Muzeum Narodowe w Krakowie szczyci się największą w Polsce kolekcją prac Stanisława Wyspiańskiego, jednego z najwybitniejszych artystów polskiego modernizmu. Jego bogatą twórczość, z wyjątkiem mieszczących się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie monumentalnych dzieł, prezentowało poświęcone mu muzeum monograficzne, otwarte przed dwudziestoma laty przy ul. Kanoniczej. 

Konieczność przeniesienia Muzeum Stanisława Wyspiańskiego do Kamienicy Szołayskich, tradycyjnie związanej z kolekcją Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego, zdecydowała o podziale przestrzeni ekspozycyjnej na dwie części. Przeważającą większość pomieszczeń wypełnia kolekcja prac Stanisława Wyspiańskiego. Zaś trzy sale II piętra - wystawa (obecnie w trakcie przygotowań) poświęcona wielkiemu kolekcjonerowi i mecenasowi sztuki, któremu Muzeum Narodowe w Krakowie zawdzięcza m.in. wiele znakomitych dzieł Wyspiańskiego. Kraków czasów Wyspiańskiego ukazuje umieszczona na klatce schodowej galeria fotografii Ignacego Kriegera. 

Nowa ekspozycja Muzeum Stanisława Wyspiańskiego prezentuje w ujęciu chronologicznym najważniejsze tematy w twórczości artysty. 

W ośmiu salach I piętra pomieszczono eksponaty związane z edukacją artysty, jego podróżami artystycznymi oraz współpracą z Janem Matejką i Józefem Mehofferem, a także oryginalne projekty wnętrz oraz sztukę użytkową powstałą na zamówienie Zofii i Tadeusza Żeleńskich oraz Domu Towarzystwa Lekarskiego, którego najpiękniejszą ozdobą i najcenniejszym dziełem był witraż Apollo. W tej części ekspozycji pokazano również autoportrety Wyspiańskiego i portrety jego przyjaciół oraz prace związane z teatrem: kostiumy, elementy scenografii, projekty, obrazy i rysunki, autorskie druki dramatów, karykatury, portrety i afisze. Ostatnie pomieszczenie w amfiladzie pierwszej kondygnacji - przeznaczone na wystawy czasowe - zajmuje pierwsza z nich, pod roboczym tytułem "Działalność Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa dla Muzeum Narodowego w Krakowie". 

Wyeksponowany w holu pomiędzy piętrami fragment projektu witraża przeznaczonego do bazyliki Franciszkanów Bóg Ojciec - Stań się zapowiada obecną na II piętrze prezentację dokonań Wyspiańskiego w dziedzinie dekoracji krakowskich świątyń - franciszkanów i dominikanów. Kolejna z dziewięciu sal tej kondygnacji, zwana "Szafirową pracownią" poświęcona jest życiu prywatnemu artysty i tematowi macierzyństwa. Znajdujemy tu portrety żony i dzieci - najbardziej znany i popularny motyw, często podejmowany przez malarza - a także osobiste pamiątki i fotografie rodziny. Odrębną całość stanowią dzieła związane z "Wawelem Wyspiańskiego", a wśród nich dotąd nie pokazywany fragment dokumentacji fryzu z Sali Poselskiej na Wawelu.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że w nowej ekspozycji znajduje się około 30 nie prezentowanych dotąd prac artysty; obok dzieł znanych, także nieznane, po konserwacji, jak również prace czasowo udostępnione przez prywatnych kolekcjonerów.


CZYNNE: 

  • wtorek, środa, czwartek, sobota, niedziela 10.00 - 15.30; piątek 10.00 - 18.00; w poniedziałki nieczynne

CENY BILETÓW: - dane z dnia10 listopada 2005 r.:

  • normalny 7 zł, ulgowy 5 zł

  • rodzinny 14 zł (dorośli + dzieci max 5 osób) – tylko na ekspozycje stałe

  • Niedziela - wstęp wolny do galerii stałych

DODATKOWE INFORMACJE:

Ekspozycja z Kamienicy Szołayskich przeniesiona została czasowo do Zamku Królewskiego na Wawelu. Od kwietnia 2000 r. ekspozycja została włączona do trasy wycieczkowej "Komnaty królewskie". Muzeum, mieściło zbiory sztuki polskiej do 1764 i zbiory sztuki cerkiewnej. Najcenniejsze obiekty z XV i XVI wieku (44) prezentowane są obecnie na wystawie „Sztuka cenniejsza niż złoto” na Wawelu. 

Przestrzeń ekspozycyjną Kamienicy Szołayskich stanowi ciąg sal o układzie amfiladowym, na dwóch piętrach połączonych drewnianą klatką schodową. Ściany niektórych pomieszczeń obu kondygnacji zdobi odkryta i zrekonstruowana polichromia z różnych epok.

Po generalnym remoncie Pałacu biskupa Erazma Ciołka przeniesione tam będą zbiory tego Oddziału MNK. 

Muzeum zostanie otwarte dzięki pomocy Ministerstwa Kultury oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Zobacz także

Kraków
Kraków-Stare Miasto
muzea Krakowa
Muzeum Narodowe w Krakowie
Pałac biskupa Erazma Ciołka
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony