IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Kraków-Wola Duchacka - rys miejscowości

KRAKÓW - Wola Duchacka

Południowa dzielnica Krakowa położona na wschód od Łagiewnik. Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedisębiorczości, Krakowskie Z-dy Przemysłu Nieorganicznego Bonarka, centrum handlowe Hypernova

2 poł. XIX w. - lokalizacja fabryki cementu w Bonarce, oraz powstanie kamieniołomów, wapienników itp.

1961 - utworzenie rezerwatu "Bonarka"

Warto zobaczyć

W os. Wola Duchacka znajduje się rezerwat geologiczny Bonarka. (wg niektórych źródeł znajduje się on na pd. krańcu Krzemionek). Nad nim góruje monumentalny pomnik Ofiar Faszyzmu ku czci ofiar obozu koncentracyjnego w sąsiednim Płaszowie (w dz. Podgórze), wyobrażający pięć postaci z wydartymi sercami. 

Przy stacji kolejowej Kraków-Bonarka znajduje się kompleks około 10 zbiorników wodnych z których część już uległa wysuszeniu. Te, w których nadal znajduje się woda, są zarybione. Brzegi zbiorników w różnym stopniu porośnięte są trzciną i pałką wodną. Wyschnięte zbiorniki w całości porasta roślinność wodna. 

W os. Kurdwanów mieści się klasztor ss. Nazaretanek.

W krakowskiej Bonarce przy ul. Puszkarskiej 5 znajduje się mało znana baszta w pobliżu dworu z XIX w. Wieża wybudowana jest z kamienia wapiennego a przy niej w stronę dworku widać ruiny poprzedniej zabudowy i odkrytą skałę, która od baszty wznosi się łagodnie. Przy dworku skała ta jest wyraźnie ścięta. Informacje te wskazują na istnienie wieży z zabudową przed budową dworku. Niektórzy utożsamiają ją z magazynem hitlerowców, ale analiza budowli pozwala sądzić, że ma ona dłuższą historię. Są nawet śmiałkowie, którzy sądzą, że mogłaby być to pozostałość zapomnianej siedziby obronnej Bonerów. Osobiście znając podobne budowle mógłbym domniemywać jednak, że jest to dobrze zachowany wapiennik - czyli piec do wypalania wapna. Obiekty tego typu powstawały tu w 2 poł. XIX w. i przypominają do złudzenia wieże i baszty. 

powiększ
"Tajemnicza" baszta w Bonarce, fot. R. Ryl

Zobacz także

Kraków
dz. Łagiewniki
dz. Podgórze
rez. Bonarka
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony