IT-JURA.PL
   Główna | Wstecz | Mapa | Startowa | Ulubione | Szukaj      
 
Dulowa - rys miejscowości

DULOWA

Wieś leżąca na skraju Puszczy Dulowskiej miedzy Krzeszowicami i Trzebinią.

Przez wieś przebiega droga Trzebinia-Kraków, przystanek PKP, szlak turystyczny Dawnego Górnictwa

Warto zobaczyć:

Puszcza Dulowska stanowi nikły szczątek dawnej, o wiele rozleglejszej puszczy, ciągnącej się od Krakowa po rzekę Przemszę. Puszcza ta zajmuje prawie całą szerokość Rowu Krzeszowickiego (około 4 km) i ciągnie się na długości około 10 km. Środkiem płynie potok Chechło uchodzący do Wisły w Mętkowie i zbierający swe wody z licznych mokradeł, bagienek i torfowisk. Aby ją dobrze poznać należy poświęcić temu więcej czasu. Dominują tu bory sosnowe z domieszką brzozy brodawkowatej i olszy czarnej. Licznie występują również modrzewie europejskie, świerki pospolite i dęby szypułkowe.

Charakteryzuje się ona zróżnicowaniem typów siedlisk i różnorodnością zbiorowisk roślinnych. Wyrazem tego jest duża liczba gatunków roślin tu występujących. Samych tylko roślin chronionych odnotowano 52 gatunki. 
Na podmokłych terenach rośnie bór bagienny z borówką bagienną, zwaną pijanicą. Spotyka się tu chronione - bagno zwyczajne, a na zatorfionych piaskach owadożerną rosiczkę. Występują tu również rzadko spotykane rośliny - goryczki i storczyki. 
Na obrzeżach Puszczy znajduje się, jedyne na tym terenie stanowisko liczydła górskiego. Z pozostałych roślin górskich nie sposób nie wymienić: ciemiężycy zielonej (w podmokłych olszynach) i endemitu - żywca gruczołowatego. 
Z interesujących tu występujących roślin chronionych można wspomnieć choćby o: podrzeniu żebrowcu, kruszczyku szerokolistnym, skrzypie olbrzymim i pomocniku baldaszkowym. W puszczy znajduje się bardzo duże stanowisko barwinka pospolitego. W dolinie potoku Chechło, w łęgach, spotkać można okazałe krzewy wawrzynka wilczełyko. Na jednej ze śródleśnych łąk licznie występuje mieczyk dachówkowaty, goryczka wąskolistna, storczykowate.

Podobnie jak flora, również teren ten obfituje w gatunki fauny. Znajdują się tu tokowiska cietrzewi. Spotykane są łosie (naliczono ich 8 sztuk) oraz żółwie błotne. Jest też ok. 1000 saren, wiele bażantów, zajęcy, są dziki, lisy i borsuki. W 1985 w puszczy osiedlono 2 pary bobrów, które znajdując dogodne miejsce na osiedlenie się nad brzegiem Chechła dały początek kolonii liczącej obecnie ok. 40 odobników. 
Podmokły las stwarza doskonałe warunki do życia płazom i gadom. Spotyka się padalce, jaszczurki, zaskrońce i żmije, kolorowe traszki i kumaki oraz pospolitą tu ale trudną do zauważenia rzekotkę.

Przez puszczę prowadzi ścieżka przyrodniczo-leśna mająca 5 km długości. Opis tej trasy został sporządzony szczegółowo w broszurce wydanej przez Nadleśnictwo Chrzanów i Urząd Miasta Trzebini pt. "Puszcza Dulowska - ścieżka przyrodniczo-leśna".

Oprócz ciekawostek florystycznych i faunistycznych na terenie Puszczy Dulowskiej znajduje się Ośrodek Hodowlany Zwierząt prowadzący hodowlę danieli i dzików

W odległości ok. 2 km na północ od wsi można zobaczyć jako ciekawostkę współczesny kurhan grobowy. Jest to budowla o wysokości 15 m i średnicy 26 m przeznaczony do jednoczesnego pochówku 2,5 tys. trumien i 1 tys. urn. Plany kompleksu grobowo-świątynnego przewidują stworzenie na tym terenie parku wypoczynkowo-rekreacyjnego, zadrzewionego, z licznymi ścieżkami spacerowymi i ławeczkami, jako symbolu kontaktu żywych z przodkami.
Grobowiec
Grobowce rozmieszczone są na planie koła, na trzech kondygnacjach (na trzeciej kondygnacji miejsca na urny kremacyjne). Wsparte na kolumnach galerie prowadzące do grobowców na drugiej i trzeciej kondygnacji pełnią rolę traktów komunikacyjnych oraz chórów podczas nabożeństw. Ze względów bezpieczeństwa z 
drugiej kondygnacji prowadzi poza kurhan wyjście bezpieczeństwa. Aby zapewnić bezpieczną ewakuację w przypadku awarii oświetlenia, w szczycie kurhanu umieszczono okno witrażowe , z którego centralnie wyprowadzono krzyż pełniący rolę kanału wentylacyjnego i odgromienia .
Świątynia
Centralna część kurhanu przeznaczona jest do odprawiania nabożeństw. Aby zachować ekumeniczny charakter budowli nie umieszczono symboli religijnych mogących powodować konflikty - jedynym elementem wyznaczającym miejsce odprawiania obrządku jest ołtarz z połowy pnia czarnego dębu podparty dwoma 
metalowymi rybami - pierwotnym symbolem chrześcijaństwa. 

powiększ
W Puszczy Dulowskiej, fot. T. Kluk

powiększ
W Puszczy Dulowskiej, fot. T. Kluk

Zobacz także

Kraków
Krzeszowice
Trzebinia
szlak Dawnego Górnictwa
IT-JURA.PL - serwis jurajski
Początek strony Copyright © 2000-2011 Dariusz Orman | Autor | Kontakt Początek strony